PoradyTen codzienny nawyk sprawia, że mój brodzik w łazience zawsze jest czysty!

Ten codzienny nawyk sprawia, że mój brodzik w łazience zawsze jest czysty!

Jak wyczyścić brodzik? Fot. Genialne
Jak wyczyścić brodzik? Fot. Genialne
30.03.2023 10:51

Zobacz, jak wyczyścić brodzik prysznicowy. Jest często używany, więc zbiera się tam dużo brudu i zanieczyszczeń. Właściwa pielęgnacja jest niezbędna.

Wiele osób nie przywiązuje dużej wagi do czystości brodzika prysznicowego. To spory błąd, gdyż gromadzi się tam osad z żeli i mydeł, a także kamień z wody. Dodatkowo ciągła obecność wilgoci sprawia, że na fugach może rozwijać się pleśń. Jak właściwie zadbać o brodzik w łazience?

Czego użyć do czyszczenia brodzika akrylowego?

Przede wszystkim nie sięgaj po mleczka czyszczące, ani druciaki — mogą zarysować akryl. Wyrób sobie nawyk, aby po każdej kąpieli przecierać brodzik gąbką nasączoną mydłem lub szamponem. Później dobrze spłucz pianę i wytrzyj powierzchnię. Jeżeli akryl jest mocno zanieczyszczony, to zrób pastę z sody oczyszczonej oraz octu. Usunie zarówno kamień jak i pleśń powstałą na fugach.

jak wyczyścić brodzik, fot. gettyimages
jak wyczyścić brodzik, fot. gettyimages

Jak czyścić brodziki kompozytowe?

W tym przypadku wykorzystuj tylko delikatne detergenty. Dobrze sprawdzi się płyn do mycia naczyń, który rozpuści osad. Unikaj natomiast środków zawierających granulki, a także szorstkich gąbek lub ściereczek.

Mycie brodzika ceramicznego

Ten typ brodzika jest dość wytrzymały i mniej wrażliwy na uszkodzenia niż jego akrylowy odpowiednik. Jeżeli musisz usunąć wyjątkowo uporczywe i stare plamy, to możesz wykorzystać specyfiki z kwasami. Z domowych środków sięgnij po pastę z sody oczyszczonej. Natomiast żółte plamy na białym brodziku wywabisz za pomocą terpentyny oraz soli.

Jak wymyć brodzik ze stali nierdzewnej?

Najlepiej do czyszczenia sprawdzi się ocet spirytusowy. Unikaj używania chemicznych środków, które mogą uszkodzić powierzchnię stali. Zaś rdzę bądź zacieki zneutralizujesz wacikiem nasączonym spirytusem. Pamiętaj także, aby stalowy brodzik zawsze wycierać do sucha.

jak wyczyścić brodzik, fot. gettyimages
jak wyczyścić brodzik, fot. gettyimages

Jak dbać o brodzik kamienny?

Niektórzy mają w swoich łazienkach brodziki wykonane np. z granitu. Do takiego rodzaju powierzchni należy wykorzystać preparat przeznaczony do pielęgnacji właśnie tego kamienia. Nie stosuj środków do czyszczenia tworzyw sztucznych. Granit możesz też wyczyścić octem.

Czego używać do mycia brodzika z kompozytu?

Stosuj tylko delikatne środki. Może to być płyn do mycia naczyń czy mydło. Absolutnie nie korzystaj z preparatów ściernych, kwasów i tych z granulkami.

Przed wizytą gości wrzucam kulę do WC. Kosztuje grosze, a cała łazienka pięknie pachnie

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także