PoradyTen dodatek do potraw jest idealny na oprysk. Brązowe plamy na tui szybko znikną

Ten dodatek do potraw jest idealny na oprysk. Brązowe plamy na tui szybko znikną

oprysk na tuje fot. getty images
oprysk na tuje fot. getty images
Manuel
24.04.2023 11:41

Jeżeli twoje tuje przestały wyglądać na zdrowe, a ich gałązki zaczęły brązowieć, to musisz szybko podjąć działania ratunkowe, bo twoje drzewka mogą niedługo całkowicie obumrzeć. Bardzo dobrze się w takich sytuacjach sprawdza pewien naturalny i prosty oprysk na tuje zrobiony na bazie czosnku.

Brązowienie gałązek tui powinno zawsze cię zaniepokoić i zaalarmować. Jest ono wyraźnym objawem tego, że to drzewko ozdobne zostało zaatakowane albo przez szkodniki, albo przez jakąś poważną chorobę, która może je całkowicie wyniszczyć. Bardzo często wrogiem okazuje się tutaj miodownica cyprysikowa, w przypadku której świetnie sprawdza się czosnkowy oprysk na tuje (choć nigdy nie możesz mieć 100 proc. pewności, że uratuje on drzewko).

Dlaczego oprysk z czosnku działa?

Czosnek sprawdza się nie tylko przeciwko miodownicy. W formie oprysku jest bardzo dobry także w walce z mszycami, przędziorkami czy mączlikami szklarniowymi. Jest on zupełnie nieszkodliwy dla roślin, a dostarcza im wielu składników odżywczych, które je wzmacniają i pozwalają im skuteczniej walczyć z chorobą/szkodnikami, które ją dopadły. Ponadto zawiera także związki chemiczne, które bezpośrednio szkodzą wielu szkodnikom lub działają na nie odstraszająco. Zdecydowanie więc warto po niego sięgać, bo jest całkowicie bezpieczny, tani, a często może pomóc twoim uprawom, czy roślinom ozdobnym.

dlaczego tuje brązowieją fot. getty images
dlaczego tuje brązowieją fot. getty images

Jak przygotować oprysk z czosnku na tuje?

To bardzo prosty proces. Zacznij od zmielenia na drobniutkie kawałeczki ok. 25 g ząbków czosnku. Następnie zalej je litrem letniej lub lekko ciepłej wody z kranu/deszczówki/jakiejkolwiek innej. Następnie porządnie przemieszaj i odstaw na całą dobę w dowolne miejsce (musisz jednak czosnek od czasu do czasu przemieszać). Teraz odcedź płyn przez sitko tak, żeby nie zostały w nim żadne małe drobinki i przelej go do buteleczki ze spryskiwaczem. Następnie obficie zroś swoją mieszanką zainfekowane drzewka ogrodowe. Oprysk ten niestety trzeba regularnie i dość często powtarzać. Praktycznie aż do pozbycia się szkodników i powrotu tui do zdrowia trzeba go robić dwa razy dziennie. Pamiętaj także, że wyciągi z czosnku nie należą do najtrwalszych, co jakiś czas będziesz więc musiał zrobić nowy.

Dlaczego tuje brązowieją, fot. freepik
Dlaczego tuje brązowieją, fot. freepik

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także