Ten nawóz do tui uratuje Twoje drzewka przed brązowieniem
Tuje to śliczne drzewka ogrodowe, które są ozdobą niejednego domu. Jednak wraz z najzimniejszymi miesiącami w roku często pojawia się przy nich problem z brązowieniem. Pokażemy Ci, jak przygotować nawóz do tui, który temu procesowi zapobiegnie.
Dlaczego moja tuja brązowieje?
Brązowienie liści u Twojego drzewka może wystąpić w różnych porach roku. Gdy dzieje się to latem, zmiana koloru może być z powodu suszy. Jeśli jednak krzew tui brązowieje zimą lub wczesną wiosną, prawdopodobną przyczyną jest tzw. oparzenie zimowe. Połączenie wiatru, słońca, niskich temperatur i braku dostępnej wody w zimie może spowodować, że liście tui staną się brązowe.
Dzieje się tak z powodu ich wysychania. Woda jest podstawą życia liści. Gdy zimozielony krzew nie może pobierać wody przez system korzeniowy do liści w okresie, gdy ziemia jest zamarznięta (wtedy wilgoć z gleby staje się niedostępna), liście, i tak już borykające się z trudnymi warunkami, tracą swój zielony kolor. Aby wspomóc swoje drzewka warto je nawozić.
Tak przygotujesz naturalny nawóz do tui
Idealny do tego typu drzewek w trudnym dla nich okresie jest nawóz bazujący na bananach. Wszystko, co musisz zrobić, to zachować swoje skórki od bananów, posiekać je na mniejsze kawałki, wrzucić do kubka lub miski z wodą i wymieszać. Pozwól im się moczyć przez godzinę (lub dłużej, jeśli to możliwe), a następnie wlej wodę do swoich tui. Choć możesz go zastosować nie tylko do nich.
Ta mieszanka najwyraźniej pomaga zarówno roślinom wewnętrznym, jak i zewnętrznym rosnąć, a bonus jest taki, że jest to tani i wolny od wszelkich chemikaliów nawóz, w przeciwieństwie do tych kupionych w specjalistycznym sklepie. Zarówno więc Ty, Twoja kieszeń, jak i Twoje roślinki wyjdziecie na tym bardzo korzystnie.
Dlaczego to tak dobrze przeciwdziała brązowieniu?
Skórki bananów zawierają wiele składników odżywczych, w tym potas, fosfor, magnez i wapń - wszystkie te składniki są potrzebne do dobrego wzrostu roślin. Moczenie skórek bananów pozwala na przenikanie składników odżywczych do wody, a gdy ta trafi do gleby, korzenie chwytają wszystkie te słodkie, słodkie minerały. Możesz namoczyć skórkę w całości, ale pokrojenie jej odsłania więcej powierzchni, pozwalając na uwolnienie większej ilości składników odżywczych do wody.