Ten nawóz możesz zrobić samodzielnie i nie wydasz na niego ani złotówki

Nawóz z trawy. Fot. Gettyimages
Nawóz z trawy. Fot. Gettyimages

22.03.2023 11:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przekonaj się, jak zrobić nawóz z trawy, aby pobudzić do wzrostu wszystkie swoje rośliny w ogrodzie. Jego przygotowanie jest banalnie proste.

Każdy ogrodnik wie, że do prawidłowego rozwoju roślin na grządkach niezbędny jest właściwy nawóz. Dzięki temu plony są dużo bardziej obfite. Oczywiście w sklepach można znaleźć całą gamę przeróżnych odżywek. Są one jednak dość drogie. Zdecydowanie lepiej jest przygotować swój własny nawóz. Dzięki temu patentowi nie zapłacisz za niego ani złotówki ;)

Jak samodzielnie przygotować nawóz z trawy?

Okazuje się, że można samemu zrobić nawóz i nie wydać na niego żadnych pieniędzy. Całym sekretem jest skoszona trawa, której każdy ogrodnik ma pod dostatkiem.

jak zrobić nawóz z trawy, fot. Freepik
jak zrobić nawóz z trawy, fot. Freepik

Trawę włóż do czarnego worka na śmieci. Jeżeli jest bardzo wysuszona, to zwilż ją odrobinę wodą. Później szczelnie zawiąż worek i umieść go w słonecznym miejscu. Nie otwieraj go przez 3 dni. Po tym czasie trawa zdąży już sfermentować. Wtedy otwórz worek i jego zawartość wrzuć do wiadra (trawa powinna zająć połowę objętości). Następnie dolej gorącą wodę. Mieszankę odstaw jeszcze na 2 godziny. Po upływie tego czasu nawóz jest gotowy. Przelej go do konewki i podlewaj nim swoje rośliny. Możesz także wykorzystywać go do spryskiwania liści.

Co zawiera nawóz z trawy?

Nawóz ze skoszonej trawy bogaty jest w potas, witaminy C, E i z grupy B, a także magnez. To prawdziwa bomba odżywcza dla warzyw i kwiatów. Sprawi, że rośliny lepiej się zakorzenią oraz staną się bardziej odporne na choroby czy ataki szkodników.

jak zrobić nawóz z trawy, fot. Freepik
jak zrobić nawóz z trawy, fot. Freepik

Co można zrobić ze skoszoną trawą?

  • Trawę wysusz na słońcu, a następnie wykorzystaj jako ściółkę. Rozłóż ją pomiędzy roślinami, a ona z czasem zamieni się w próchnicę i wzbogaci glebę.
  • Patentem na wykorzystanie trawy jest mulczowanie. To metoda polegająca na rozdrobnieniu skoszonej trawy, a następnie rozsypaniu jej na trawniku. Dzięki temu Twój zielony kobierzec dostanie dawkę nawozu, a źdźbła zyskają głębię koloru i zaczną szybciej rosnąć. Co więcej, rozdrobiona trawa zapobiegnie szybkiemu parowaniu wody z gleby.

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu