Ten odcień gazu w Twojej kuchence ma wpływ na wysokość Twoich rachunków
Jak się okazuje kolor płomienia gazu ma spore znaczenie. Zapewne wiele osób nie przywiązuje w ogóle do niego wagi. Tymczasem warto obserwować jego barwę.
Kiedy zapalasz swoją kuchenkę, to płomień gazu powinien mieć kolor jasnoniebieski. To znak, że gaz ziemny prawidłowo się spala i nie masz żadnych powodów do obaw. Ale jeśli płomień nagle rozbłyska inną barwą, to musisz wiedzieć, że to nie jest normalne zjawisko.
Jaki kolor płomienia gazu powinien wzbudzić zainteresowanie?
Płomień pomarańczowy, czerwonawy czy żółty powinien przykuć Twój wzrok. Oznacza on, że gaz nie spala się prawidłowo. Ten stan rzeczy może wpłynąć na wysokość rachunków (gaz gorzej się spala). Dodatkowo wszelkie dania na gazie koloru innego niż jasnoniebieski, zwyczaj nie gotują się wolniej.
Co wpływa na nieprawidłową barwę płomienia gazu?
Jeżeli zauważysz, że z palników bucha płomień pomarańczowy czy żółty, to od razu przystąp do działania. Za nieprawidłowe spalanie gazu odpowiadają:
- zabrudzone od spodu garnki, a także patelnie,
- nieprawidłowo zamontowane palniki,
- brudne i niedoczyszczone palniki oraz dysze,
- zużyte, a także wyeksploatowane części kuchenki (dotyczy dość wiekowych sprzętów).
Czasami zauważysz, że płomień gazu zmienia nagle kolor, kiedy nagle spadną na niego przyprawy czy resztki jedzenia. Tym nie musisz się martwić. Sytuacja szybko wróci do normy.
Zdarza się również, że pomimo czystych palników i sprawnie działającej kuchenki, płomień gazu przybiera pomarańczową barwę. Wówczas najprawdopodobniej odpowiada za to dostawca gazu. Może on mieć jakieś chwilowe trudności z przesyłem bądź nagle zaczął dostarczać gaz inny niż zwykle.
Jak doczyścić zalany palnik gazowy?
Zagotuj ocet z wodą w proporcjach 3:1. Do gorącego roztworu włóż palniki i poczekaj aż płyn całkowicie wystygnie. Następnie wyjmij palniki z octu. Jeśli pozostały na nich drobne zabrudzenia, to usuń je szczoteczką lub gąbką.