PoradyTen oprysk na mszyce na czereśni zabezpieczy duże zbiory owoców

Ten oprysk na mszyce na czereśni zabezpieczy duże zbiory owoców

Czereśnie to owoce, które niestety są szczególnie wrażliwe na ataki chorób i szkodników. Dlatego warto zastosować coś, co je zabezpieczy. Podamy ci prosty przepis na skuteczny oprysk na czereśnie i podpowiemy, jak i kiedy go zastosować.

oprysk na czereśnie fot. freepik / getty images
oprysk na czereśnie fot. freepik / getty images
Manuel

21.06.2023 15:25

Na drzewka czereśni warto jest użyć oprysku bazującego na cebuli i czosnku. Nie musisz się obawiać o ich zapach, nie będzie w ogóle go czuć na dojrzałych owocach. Przy czym mieszanka ta zaskakująco skutecznie przepędza szkodniki, które lubują się w owocach czereśni.

Kiedy przeprowadzić oprysk czereśni?

Najlepszy moment na przeprowadzenie pierwszego oprysku już minął w maju. Czereśnie bowiem należy spryskiwać zaraz po kwitnieniu. Okres ten - w zależności od odmiany czereśni - rozciąga się od kwietnia do maja. W czerwcu i lipcu zaczynają się z kolei zawiązywać owoce i jest to okres, w którym całe drzewko jest bardzo podatne na szkodniki i choroby. Dlatego taki oprysk najlepiej jest przeprowadzić 2 lub 3 razy w odstępie 14 dni, jeśli robisz to prewencyjnie. Jeśli natomiast zauważysz, że w obrębie drzewek czereśniowych zaczynają krążyć drobne muszki i mszyce, albo zauważysz jakieś inne niepokojące objawy, to warto oprysk wykonać co siedem dni. Pokażemy ci teraz krok po kroku, jak go przeprowadzić.

oprysk na czereśnie, fot. getty images
oprysk na czereśnie, fot. getty images

Oprysk na czereśnie z cebuli  i czosnku

Zdaniem wielu osób oprysk bazujący na cebuli i czosnku jest w przypadku czereśni bardziej skuteczny nawet od sklepowych, specjalistycznych oprysków. A przy tym, w przeciwieństwie do nich, jest naturalny. Do jego przygotowania będziesz potrzebować 200 g cebuli i tyle samo czosnku. Zacznij od pokrojenia cebuli w cienkie plastry, a następnie wrzuć je do dużego pojemnika (może być nim wiadro lub coś podobnego). Zalej je 10 litrami wody i odstaw w ciemne miejsce na mniej więcej pięć dni. Dokładnie tak samo musisz postąpić z czosnkiem - pokrój go na drobne płatki, włóż do dużego pojemnika i zalej 10 litrami wody. Uwaga: nie musisz w żadnym momencie łączyć z sobą obydwu roztworów. Zdaniem wielu ogrodników jest nawet lepiej opryskiwać nimi drzewka czereśniowe osobno, robiąc to naprzemiennie.

oprysk na czereśnie, fot. getty images
oprysk na czereśnie, fot. getty images