PoradyTen prosty trik sprawi, że fikus benjamina będzie piękny jak nigdy dotąd

Ten prosty trik sprawi, że fikus benjamina będzie piękny jak nigdy dotąd

Fikus benjamina gubi liście Fot. Genialne.pl
Fikus benjamina gubi liście Fot. Genialne.pl
Manuel

01.01.2023 13:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fikus benjamina, nazywany również figowcem benjamina, albo figą płaczącą jest bardzo popularną i ładną rośliną, która świetnie sprawdza się jako ozdoba domu. Czasem pojawia się jednak problem z jego zdrowiem, na skutek którego traci on swoje listowie. Podpowiadamy, jak temu zaradzić. Co zrobić, kiedy fikus benjamina gubi liście.

Figa płacząca należy do najbardziej lubianych roślin domowych. Gdy znajdzie się w miejscu, w którym czuje się dobrze, jego pielęgnacja jest zazwyczaj banalnie łatwa. Zdarza się jednak, że pojawiają się problemy z jego zdrowiem. Należy przestrzegać kilku podstawowych zasad dotyczących podlewania i nawożenia, aby zapobiec opadaniu liści i zapewnić piękny wzrost tej rośliny.

Prawidłowe podlewanie

Potrzeby wodne fikusa benjamina są umiarkowane, dlatego należy podlewać te roślinę tylko wtedy, gdy gleba dobrze wyschnie. Aby sprawdzić, czy gleba jest sucha czy nie, wystarczy sprawdzić palcem, czy powierzchnia gleby jest jeszcze wilgotna. Jeśli w górnych dwóch do trzech centymetrów gleba wydaje się sucha, należy podlać roślinę. Ma to miejsce mniej więcej raz w tygodniu, jeśli warunki w danym zakątku Twojego domu są dobre. Może to być częściej lub rzadziej, w zależności od wielkości doniczki, rośliny i ogólnej temperatury w pomieszczeniu. Do podlewania figi płaczącej idealnie nadaje się woda deszczowa o temperaturze pokojowej. Można jednak również pozostawić wodę z kranu na kilka godzin. Zimą należy podlewać figowce rzadziej i upewnić się, że bryła korzeniowa nigdy nie wyschnie całkowicie.

Fikus benjamina, fot. freepik
Fikus benjamina, fot. freepik

Nawożenie figowca benjamina

Zimą fikus nie potrzebuje dodatkowych składników odżywczych. Aby zapewnić dobry wzrost figowca benjamina, należy wesprzeć go pełną ilością nawozu na początku sezonu wegetacyjnego w marcu. Warstwa ściółki pomoże figowcowi płaczącemu zatrzymać wodę i osłonić korzenie.

Mój fikus benjamina traci liście - co robić?

Jeśli Twój fikus traci liście, to powodem mogą być oczywiście rożne choroby. Ale często chodzi w jego przypadku o coś prostszego - problemy z właściwym nawadnianiem. Mogą one objawić się w dwojaki sposób:

  • zalanie wodą. Jak już wspomnieliśmy, fikus nie toleruje zalania wodą. Prowadzi to do gnicia korzeni i może powodować znaczną utratę liści, ponieważ woda i składniki odżywcze nie mogą być transportowane do liści w wystarczającej ilości. W takim przypadku należy przesadzić figowca benjamina do świeżej, przepuszczalnej gleby i pamiętać o stworzeniu warstwy drenażowej. Po podlaniu należy usunąć wodę z sadzonki.
  • za sucho. Susza powoduje podobny problem jak podtopienia. Zamiast gnić, korzenie wysychają i podobnie jest w przypadku zbyt małej ilości wody, która może być transportowana do liści. Jeśli gleba jest bardzo sucha, należy obficie podlać roślinę i w razie potrzeby przesadzić ją do ziemi wysokiej jakości. Stara i wyjałowiona gleba nie może już dobrze wchłaniać i magazynować wody.

Czasem zdarza się również, że Twój fikus ma za mało słońca, bo o danej porze roku nie dochodzi ono już w tak dużych ilościach do danego zakątka domu. Wtedy też mogą zacząć opadać z niego liście. Przestawienie go w takim wypadku na bardziej nasłonecznione miejsce zwykle rozwiązuje problem.

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także