PoradyTen prosty trik uchroni Cię w Twoim mieszkaniu przed smogiem

Ten prosty trik uchroni Cię w Twoim mieszkaniu przed smogiem

Smog jest problemem, którym od kilku lat martwi się coraz więcej Polaków. Oczywiście w sezonie grzewczym kwestia ta jest najpoważniejsza. Jak uchronić się w domu przed smogiem? Podpowiemy Ci, co możesz zrobić w tej kwestii dla zdrowia własnego i swoich najbliższych.

Jak uchronić się w domu przed smogiem? fot. freepik
Jak uchronić się w domu przed smogiem? fot. freepik
Manuel

"No to czym tam palimy w piecu?"

Są 3 główne przyczyny smogu: wszelkiego typu instalacje przemysłowe w fabrykach i różnych instytucjach, środki transportu, czyli głównie samochody oraz to, czym polskie rodziny palą w piecach, którymi ogrzewają mieszkanie. Smog jest obecny w powietrzu przez cały rok, głównie ze względu na 2 pierwsze czynniki. Ale w zimie dodatkowo się nasila, bo jakoś trzeba domy ogrzać, a nie wszędzie jeszcze w Polsce dzieje się to w sposób eko.

Jak uchronić się w domu przed smogiem?

Jeżeli nie chcesz na to wydać co najmniej kilkuset złotych, kupując oczyszczacze powietrza, to jest to naprawdę trudne. Ale nie jest niemożliwe. Jeżeli chcesz poprzestać na metodach nie angażujących poważnych pieniędzy, to kluczowe są 2 rzeczy: szczelność drzwi i okien w Twoim mieszkaniu/domu oraz to, kiedy wietrzysz mieszkanie.

O co chodzi ze szczelnością drzwi i okien raczej nikomu nie trzeba tłumaczyć. Jeżeli te elementy nie są w mieszkaniu szczelne, to przepuszczają dużo powietrza w obydwie strony przez cały czas.

Jak uchronić się w domu przed smogiem, fot. freepik
Jak uchronić się w domu przed smogiem, fot. freepik

Jak wietrzyć mieszkanie, aby uniknąć smogu?

Natomiast jeśli chodzi o wietrzenie mieszkania, to warto to robić w określone pory dnia. Najlepiej wtedy, gdy ludzie nie palą w piecach, a ruch na drogach jest możliwie najmniejszy.

Smog zmniejsza się zawsze także na skutek opadów, więc warto ten czynnik tez brać pod uwagę. I warto oczywiście śledzić prognozy odnoszące się do zanieczyszczeń i ograniczyć wietrzenie mieszkania w dni, kiedy poziom smogu jest najwyższy. Nie przesadzaj jednak z ograniczaniem wietrzenia mieszkania zbyt mocno. Brak wymiany powietrza w mieszkaniu co jakiś czas też nie jest niczym dobrym dla Twojego zdrowia. I choć ochroni Cię może przed smogiem, to stęchłe, długo "leżące" powietrze też może bardzo negatywnie wpłynąć na Twoje i Twoich bliskich zdrowie.

Czego nie warto robić, aby ograniczyć smog w mieszkaniu?

Niektórzy eksperci sugerują, że w walce ze smogiem mogą być przydatne nawilżacze powietrza. Albo po prostu kładzenie na kaloryfery mokrych ręczników. Woda parując z tych ostatnich zwiększy wilgotność powietrza w mieszkaniu. A cząsteczki wody ściągną smog i niektóre inne zanieczyszczenia w dół. Wielu lekarzy jednak nie poleca tego rozwiązania, ponieważ zbyt wilgotne powietrze w mieszkaniu, to świetne środowisku dla rozwoju wielu bakterii i pleśni. Zastąpisz więc jeden problem drugim.

Jeśli masz lodówkę starszą niż 5 lat, zrób test szczelności. Może mieć wpływ na rachunki!