PoradyTen sposób na okna bez smug i zacieków stosowały nasze babcie! I nadal jest skuteczny

Ten sposób na okna bez smug i zacieków stosowały nasze babcie! I nadal jest skuteczny

jak czyścić okna bez smug? fot. freepik
jak czyścić okna bez smug? fot. freepik
Manuel
17.02.2023 19:40

Powiedzmy sobie to wprost: nikt nie lubi czyścić okien. Z wszystkich domowych porządków to zdecydowanie najniewdzięczniejsza robota. Pokażemy Ci dzisiaj jak czyścić okna bez smug i zacieków. Twoja babcia i mama przypuszczalnie bardzo dobrze znają tę metodę, bo kiedyś była powszechnie stosowana.

Wieczne problemy z mycie okien...

Mycie okien jest bardzo uciążliwe praktycznie dla każdego. A niektórzy twierdzą, że ma na dodatek przedziwną tendencję do wywoływania/zwabiania deszczowych chmur (to prawda!). Najgorsza jest oczywiście walka z różnego rodzaju zaciekami i smugami, które po pierwszym czyszczeniu pozostają. Uporanie się z nimi często trwa dłużej niż samo mycie. A i tak nieraz się zdarza, że efekt - delikatnie mówiąc - nie jest powalający. No bo ileż można te okna tak bez końca szorować? Ale jest dobrze sprawdzający się sposób, który pozwala pozbyć się smug i zacieków dużo łatwiej niż zwykle. Na dodatek jest to sposób bardzo stary, z którego powszechnie korzystano z PRL-u, a od jakiego czasu tak jakby o nim zapomniano. Wszystko czego będziesz potrzebował oprócz swojego ulubionego detergentu i szmatki to... stare, niepotrzebne Ci już gazety.

Jak czyścić okna bez smug, fot. freepik
Jak czyścić okna bez smug, fot. freepik

Jak czyścić okna bez smug i zacieków? Wykorzystaj do tego stare gazety

Gazety jednak nie mogą być byle jakie. Musi to być klasyczna czarno-biała gazeta z typowo taniego papieru. Jedna z tych, którą rozkłada się zwykle bardzo szeroko. Kolorowa gazetka w stylu typowych dla kobiet niestety się nie nada. Kluczowa bowiem w całym procesie jest farba drukarska, którą wykorzystano do przygotowania jednej i drugiej. Tylko ta z czarno-białych ma właściwości sprawiające, że łatwo będzie Ci usunąć smugi i zacieki.

Aby to zrobić najpierw umyj normalnie szyby. Jeśli nie są mocno zabrudzone, to możesz użyć po prostu samej wody i szmatki. Jeśli natomiast są brudne, to użyj albo płynu do mycia okien, albo roztworu z wody i octu. Gdy to zrobisz zetrzyj nadmiar wody z okna, ale nie czyść je całkiem do sucha. Teraz, gdy okno jest jeszcze wilgotne wytrzyj je starą gazetą (najlepiej wcześniej podrzyj ją sobie na odpowiednie małe kawałeczki). Zobaczysz, że po wytarciu nią powierzchni powstanie dużo mniej smug i zacieków, o ile takie w ogóle się pojawią.

Jak ogrzać pokój bez prądu i gazu? Będzie cieplej o parę stopni za jedyne 20 zł

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także