Ten sprytny pomysł na pozbycie się kuny z domu podpatrzyłam u mojego wujka!
Miesiące jesienno-zimowe to czas, w którym szczególnie boimy się o nasze domy, a dokładniej o to, aby nie zalęgły się w nich żadne gryzonie i inne szkodniki. Choć wcale nie szykujemy dla nich miejsca i nie chcemy, by nas odwiedzały, one i tak znajdują drogę. Niestety – zapewniając sobie dogodne warunki do życia podczas chłodu, zapewniamy je również i im. Mają u nas wszystko to, czego im potrzeba: ciepło, schronienie i pożywienie. Ale to wcale nie oznacza, że mamy godzić się na ich towarzystwo! Poznaj, jak pozbyć się kuny z domu!
Choć są stosunkowo niewielkich rozmiarów, mogą narobić naprawdę dużo szkód. Kuna w domu poskutkuje mocnym nadszarpnięciem Twojego budżetu, jeśli w porę się jej nie pozbędziesz.
Po czym poznać, że w domu jest kuna?
Kuna to bardzo zwinne stworzonko, które uwielbia się wspinać i potrafi odskoczyć nawet na 3 metry odległości! Ma bardzo ostre zęby i dużo siły w łapach, dzięki czemu z niezwykłą łatwością dostanie się na przykład na nasze poddasze.
Jej obecność da się poznać po nocnych hałasach i zdemolowanym strychu. Zgryzione przewody, uszkodzone instalacje, ubytki w elementach dachu – to jej charakterystyczne występki.
Jeśli zauważyłeś w swoim domu takie znaki, czym prędzej pozbądź się niechcianego lokatora! Jednak to może okazać się niezbyt łatwym zadaniem, ponieważ kuny są bardzo, ale to bardzo przebiegłe…
Kuna w domu – jak się jej pozbyć?
- Zamontuj odstraszacze ultradźwiękowe!
Emitują bardzo wysokie dźwięki, które są dla kun nie do zniesienia. Uważaj jednak, bo choć zapewnia się, że są niesłyszalne dla ludzi, niektórzy mają tak czułe aparaty słuchowe, że jednak dla nich również te piski są nie do wytrzymania. Najpierw sprawdź, czy Ty lub ktoś z Twoich domowników nie należy do tego wąskiego grona.
- Zastaw tak zwane „żywołapki”!
Połóż na nich jakieś przynęty, jednak nie odblokowuj zapadki od razu. Przez parę dni uzupełniaj „przekąski” – niech kuna przyzwyczai się do nowych przedmiotów i tego, że może do nich „bezpiecznie” podejść, aby się pożywić. Dopiero po takim czasie odblokuj mechanizm – wtedy masz pewność, że szkodnik bez problemu złapie się na którąś z nich.
- Dodatkowo możesz rozstawić na poddaszu nieprzyjemne dla nich zapachy!
Aromaty, których nienawidzą (na przykład niezawodna lawenda), poukrywane są w specjalnych preparatach. Te zaś rozstawia się w różnych miejscach na strychu, co skutecznie zniechęca kuny do osiedlania się tam. Pamiętaj jednak, że ta broń jest krótkotrwała, bo te zapachy szybko wietrzeją, a szkodniki wracają!
Kuny grasują nie tylko na poddaszach - uwielbiają też wciskać się pod maski naszych samochodów. Zawieś to pod silnikiem, a nawet nie zbliżą się do Twojego wozu!