PoradyLajfhakiTeraz już wiem, jak czyścić rolety dzień-noc. Wyglądają jak nowe pomimo upływu lat

Teraz już wiem, jak czyścić rolety dzień-noc. Wyglądają jak nowe pomimo upływu lat

jak wyczyścić rolety dzień-noc, fot. Genialne
jak wyczyścić rolety dzień-noc, fot. Genialne
14.09.2023 16:35

Okno pełni wiele funkcji, ale ważne jest też to, w jaki sposób się prezentuje. Warto przyłożyć wagę do tego, co na nim się znajduje i w jakim jest to stanie. Podpowiadamy, jak wyczyścić rolety dzień-noc.

Wybór osłon na okno to często karkołomne zadanie. Muszą pasować nie tylko na wymiar, ale też do całego wystroju pomieszczenia. Warto wybrać więc takie, które nie będą zaciemniać zbyt mocno pomieszczenia, przez co nie stanie się ono ponure i nieprzytulne. Dobrą opcją są rolety dzień-noc, które latem ochronią przed mocnymi promieniami słońca. Utrzymanie ich w czystości jest jednak prawdziwym wyzwaniem dla tego, kto nie wie, jak się z nimi obchodzić.

Jak dbać o rolety?

Na początku wyglądają bardzo efektownie, ale po czasie zaczynają szarzeć na skutek osiadającego na nich brudu. W efekcie jest na nich mnóstwo zanieczyszczeń z powietrza, kurzu oraz tłuszczu. W przeciwieństwie do standardowych rolet — doprowadzenie tych do czystości nie jest łatwym zadaniem. Wiele osób decyduje się więc na wymianę osłon na nowe lub odkurza je za pomocą odkurzacza czy ścierkami z mikrofibry. Ważne jest to, aby nie naruszyć ich konstrukcji, ponieważ potem ciężko będzie je ponownie zamontować.  Warto wykonywać czyszczenie rolet raz na jakiś czas, ale systematycznie. Wymagają one takiego samego sprzątania jak pozostałe powierzchnie lub firanki.

Jak myć rolety dzień noc? Fot. Freepik
Jak myć rolety dzień noc? Fot. Freepik

Jak wyczyścić rolety dzień-noc?

Warto systematycznie sprawdzać stan rolet, ponieważ zabrudzenia powinny być usuwane na bieżąco. Nie warto stosować mocnych preparatów lub inwazyjnych metod czy energicznego pocierania. Wystarczy sama gąbka lub ściereczka, która poradzi sobie bez potrzeby demontażu rolet. Na samym początku skutecznie sprawdzi się letnia woda bez żadnych dodatków. Okazuje się, że może ona zadziałać większe cuda niż chemiczne specyfiki. Natomiast jeśli to nie działa, to dodaj do niej płyn do naczyń. Już kilka kropli zrobi niesamowitą różnicę. Można wykorzystać do tego także niewielką ilość proszku do prania, który poradzi sobie nawet z najmocniejszymi zabrudzeniami. Zabieg ten najlepiej jest wykonywać w słoneczny dzień, ponieważ lepiej będziesz widzieć, czy plamy zniknęły. Przy większym brudzie konieczne będzie ściągnięcie rolet z okna i wyczyszczenie ich w wannie na płasko. Nie należy prać ich w pralce, ponieważ materiał może ulec uszkodzeniu.

Jak wyczyścić rolety dzień noc? Fot. Freepik.com
Jak wyczyścić rolety dzień noc? Fot. Freepik.com
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także