Teraz już wiem, jak zatrzymać ciepło w domu. Rachunki to dla mnie groszowe sprawy
W sezonie jesienno-zimowym wielu z nas szuka oszczędności na ogrzewaniu. Nic dziwnego, ponieważ ceny energii nieustannie rosną. Podpowiadamy, jak zatrzymać ciepło w domu.
Okazuje się, że znaczna ilość ciepła ucieka przez szczeliny lub źle zamontowane okna. Przez to podkręcenie kaloryferów daje marne efekty, a zamiast wyższej temperatury, rośnie tylko wartość na rachunku. Warto więc już teraz podjąć odpowiednie kroki, aby skutecznie zabezpieczyć swój dom przed przyjściem chłodu czy mrozów.
Jak zatrzymać ciepło w domu?
Zadanie to wcale nie jest trudne oraz nie wymaga dużego nakładu finansowego, jak również straty czasu. Każdy z nas chce, aby było mu ciepło bez wydawania na to wielu pieniędzy lub chodzenia w kilku swetrach naraz. Do osiągnięcia tego celu wystarczy to, co już mamy w domu.
- Z pewnością każdy ma w domu dywan, ale nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo może on ocieplić pomieszczenie. Działa on tak samo w izolacji termicznej jak włókno szklane. Co ciekawe, jest 10 razy lepszy niż sama podłoga. Najlepiej byłoby, aby wszystkie podłogi były nimi pokryte, ale jest to nie do końca możliwe. Warto pamiętać o względach higienicznych, ponieważ dywany są bardzo trudne w utrzymaniu czystości. Lepiej jest je położyć tam, gdzie najczęściej spędzamy czas. Dzięki temu będą ogrzewać nasze stopy oraz zmniejszą emisję gazów cieplarnianych.
- Grzejniki również wymagają zabezpieczenia, a najbardziej te znajdujące się od strony ścian zewnętrznych. Wystarczy sięgnąć po folię aluminiową i rozwinąć ją za grzejnikiem. W efekcie będzie ona kierować ciepło do wnętrza pokoju, a nie na ścianę.
Jak sprawić, by w domu było cieplej?
- Okna są najczęstszym winowajcą zimna w domu. Aby to odmienić, należy położyć na nich folię bąbelkową, która spowoduje zmniejszenie straty ciepła o od 20% do nawet 50%. Najlepiej użyć tej z większymi bąbelkami, ponieważ przepuszcza więcej światła.
- Owijanie rur to prosty, a niezwykle skuteczny patent na zatrzymanie ciepła. Do tego celu można wykorzystać tuleje rurowe, taśmy cieplne lub termiczne. Z pewnością nie pękną oraz nie utracą temperatury.
- Dolna część drzwi często ma lukę, przez którą hula powietrze. Warto zabezpieczyć to miejsce przy pomocy uszczelki do drzwi. To banalny gadżet w instalacji, który można indywidualnie dopasować pod każdy wymiar.