PoradyLajfhakiTeraz kwitnie najlepszy odstraszacz na nornice. Wystarczy kilka gałązek

Teraz kwitnie najlepszy odstraszacz na nornice. Wystarczy kilka gałązek

sposób na nornice w ogrodzie fot. getty images
sposób na nornice w ogrodzie fot. getty images

19.06.2023 09:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nornice, podobnie, jak krety mogą stać się lokatorami naszego ogrodu. Niestety, chociaż to urocze zwierzęta, sieją w ogrodzie spustoszenie. Dlatego lepiej jest je przepłoszyć. Poznaj nasz sposób na nornice w ogrodzie, a już ich więcej nie zobaczysz!

Nornice to niewielkie zwierzęta podobne do myszy polnej, które drążą w ziemi niewielkie korytarze. To nie jedyne szkody, jakie wyrządzają. Zjadają też owoce i warzywa, czy podgryzają system korzeniowy roślin. Potrafią też obgryzać korę drzew. Chcesz się ich skutecznie pozbyć z ogrodu? Mamy na to prosty trik!

Jak pozbyć się nornic z ogrodu?

Jednym ze sposobów na pozbycie się nornic jest niszczenie drążonych przez nie tuneli. Zrobisz to, zalewając je wodą. W sklepach ogrodniczych kupisz też karbid, który wsypuje się do ich nory. Pod wpływem wilgoci z granulek tego preparatu uwalnia się gaz o niezwykle intensywnym zapachu. Wypełnia on w całości tunele i przegania nornice z ogrodu. Są jednak mniej inwazyjne sposoby, dzięki którym również skutecznie przepędzisz te gryzonie.

Obraz

sposób na nornice w ogrodzie, Fot. Getty Images

Poznaj prosty sposób na nornice w ogrodzie

Mniej inwazyjnym trikiem są rośliny odstraszające nornice. Ich zapach jest drażniący dla tych gryzoni. Wystarczy, że weźmiesz, choćby gałązki tui i włożysz je w otwory w ziemi, które zostawiają te zwierzęta, to uciekną z twojego ogrodu. Tujon z tui jest dla nich zbyt trujący. Możesz zastosować też wilczomlecz, nostrzyk, rącznik pospolity, gorczycę, miętę, czy czarną porzeczkę. Gałązki kwitnące czarnego bzu również je odstraszą. Zapachu tych wszystkich roślin nornice nie zniosą. Skuteczny będzie też czosnek oraz cynamon.

patent na nornice, fot. gettyimages
patent na nornice, fot. gettyimages

Pamiętaj o zabezpieczaniu roślin

Gryzonie te uwielbiają jeść rośliny cebulowe, miękką korę oraz pnie młodych drzewek. Dlatego należy je odpowiednio przed nimi zabezpieczyć. Kwiaty takie, jak lilie, krokusy i hiacynty lepiej sadzić w koszyczkach lub osłonkach zrobionych z ocynkowanego drutu. Plastikowe nie są tak skuteczną ochroną, ponieważ nornice są w stanie je przegryźć. Pnie młodych drzewek wystarczy, że otoczysz siatką, słomą lub specjalną osłonką sadowniczą. Teraz już wiesz, co robić, aby nornice nie grasowały w twoim ogrodzie i nie niszczyły twoich kwiatów i upraw.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także