PoradyTest mocy kaloryfera. Zrób go przed zimą, a zaoszczędzisz na rachunkach

Test mocy kaloryfera. Zrób go przed zimą, a zaoszczędzisz na rachunkach

Test mocy kaloryfera. Zrób go przed zimą, a zaoszczędzisz na rachunkach
Manuel

19.10.2022 18:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zanim jeszcze przyjdą długie zimowe wieczory, warto przeprowadzić test kaloryfera i sprawdzić czy w jakiejkolwiek sytuacji pojawia się głośne szumienie wody w nim. Może to być oznaka, ze z naszym kaloryferem coś jest nie tak i nie będzie on grzał zbyt efektywnie.

Dobrze działający kaloryfer, to cichy kaloryfer

Jeżeli z Twoim kaloryferem wszystko jest w porządku, to w czasie jego normalnej pracy nie powinieneś słyszeć żadnych szumów. Jeśli natomiast nie jest on bezgłośny to najczęściej oznacza, że coś jest z nim nie tak. Warto dodać, że w niektórych domach zdarza się, że kaloryfery od początku są głośne podczas grzania. Nie daj sobie wmówić przez żadnego domorosłego "specjalistę", że to normalne. Jeśli szum pojawił się od początku po zamontowaniu, to znaczy, ze już na tym etapie osoba odpowiedzialna za zamontowanie zrobiła jakiś poważny błąd. W takiej sytuacji ktoś bardziej doświadczony powinien się kaloryferowi przyjrzeć i prawdopodobnie będzie go musiał na nowo zamontować. Co jednak zrobić, gdy problem z szumem pojawił się w działającym dotąd dobrze kaloryferze.

Test kaloryfera, fot. freepik
Test kaloryfera, fot. freepik

Test kaloryfera - dlaczego słychać szum?

Przyczyn pojawienia się szumu może być co najmniej kilka. Najbardziej powszechna to zapowietrzenie kaloryfera. Jest to najmniej kłopotliwa usterka i chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć jak sobie z nią poradzić. Co jednak jeśli odpowietrzenie nic nie daje? To oznaka, że problem może być poważniejszy. Często wtedy jest on związany z przeprowadzoną wymianą nastawy wstępnej odpowiedzialnej za regulowanie maksymalnego przepływu gorącej wody przez grzejnik. Albo z jakimiś innymi znaczącymi zmianami w instalacji centralnego ogrzewania. Głośno szumiący kaloryfer to po prostu oznaka, że coś jest nie tak. Woda nie przepływa zupełnie swobodnie, tak jak powinna.

Warto jednak pamiętać, że głośny szum może się chwilowo pojawiać w momencie gdy na świeżo uruchamiamy nie używany przez jakiś czas kaloryfer. Takim chwilowym szumem nie należy się przejmować, jest on w zupełności normalny.

Wiedziałeś o ukrytej funkcji plastikowych koszyków w Lidlu?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także