PoradyTo najbardziej niebezpieczny pająk nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie

To najbardziej niebezpieczny pająk nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie

Kolczak zbrojny objawy ukąszenia Fot. Alexf17 - Praca własna, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org / freepik
Kolczak zbrojny objawy ukąszenia Fot. Alexf17 - Praca własna, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org / freepik
Manuel

01.09.2022 21:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kolczak zbrojny to najbardziej niebezpieczny pająk nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowej. Objawy ukąszenia są widoczne i charakterystyczne i jest ono zdecydowanie bolesne. Lepiej go unikać.

Jak wygląda kolczak zbrojny i gdzie występuje?

Jest bardziej powszechnie znany jako żółty pająk woreczkowy. Występuje od Europy Środkowej do Azji Środkowej. Osiąga długość około 15 mm, a jego ukąszenie może z łatwością przebić ludzką skórę.

Najczęściej atakują ludzi samice - broniąc dostępu do swojego potomstwa. Składają one w wysokiej trawie worek jajowy o wielkości około 4 cm i to w jego ochronie są w stanie zaatakować. To właśnie wśród tego typu traw jest zdecydowanie najłatwiej trafić na tego pająka. Mogą jednak także pojawić się na Twojej działce, czy w Twoim ogródku.

Kolczak zbrojny objawy ukąszenia, fot. freepik
Kolczak zbrojny objawy ukąszenia, fot. freepik

Jak się ich pozbyć z ogródka?

Możesz ograniczyć populację wszystkich żółtych pająków na swojej posesji poprzez ograniczenie ich możliwości zamieszkania na niej. Pająki uwielbiają szczątki organiczne, bałagan na trawniku, stosy drewna, przerosty i przedmioty, pod którymi mogą się ukryć.

Utrzymywanie porządku, przycinanie i sprzątanie może sprawić, że Twoje podwórko będzie mniej przyjazne dla tych i innych pająków. Żółte pająki woreczkowe stają się bardziej zauważalne wczesnym latem ze względu na zwiększoną ilość samców poszukujących partnerki.

Można również zauważyć wspomniane wcześniej worki z jajami pozostawione przez samice. Typowa samica pająka żółtego może mieć pięć woreczków z jajami. Z tych woreczków wykluwa się około 40 pająków. Warto je więc neutralizować.

Kolczak zbrojny - objawy ukąszenia. Czy jest ono bolesne i groźne?

Ugryzienie przez kolczaka przez wiele osób jest porównywane do użądlenia osy. Może być od niego nieco bardziej dotkliwe, a u osób szczególnie wrażliwych mogą wystąpić silniejsze reakcje organizmu.

W większości przypadków ukąszenie przez pająka woreczka żółtego spowoduje niewiele więcej niż powstanie małej, czerwonej pręgi z łagodnym ośrodkiem martwiczym. Dopóki rana nie ulegnie zakażeniu, zazwyczaj nie ma się czym martwić.

Jeśli rana po ukąszeniu jest poważniejsza, mogą wystąpić objawy towarzyszące ukąszeniu. Możesz odczuwać mdłości. Może wystąpić ból głowy, zawroty głowy lub gorączka. Zazwyczaj nie ma powodów do niepokoju. Jednak w poważnych przypadkach ukąszenie pająka woreczka żółtego może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.

Rzadkim powikłaniem, które może wystąpić po ukąszeniu przez jednego z tych pająków jest gnicie zaatakowanej części ciała. Jad pająka woreczka żółtego zawiera cytotoksynę, która może spowodować powstanie martwicy w ranie po ukąszeniu. Z tego powodu ukąszenia pająków woreczkowych często mylone są z ukąszeniami pustelników brunatnych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także