PoradyLajfhakiTo najlepsze miejsca w mieszkaniu do ustawiania routera. Będzie działał jak błyskawica

To najlepsze miejsca w mieszkaniu do ustawiania routera. Będzie działał jak błyskawica

gdzie powinien stać router, fot. Getty Images
gdzie powinien stać router, fot. Getty Images
07.08.2023 18:48

Od wielu lat jest w każdym domu i zazwyczaj zajmuje honorowe miejsce. Ważne, żeby jego sygnał docierał do każdego zakamarka pokoju. Podpowiadamy, gdzie powinien stać ruter.

Ustawianie rutera w domu to dla niektórych prawdziwa gehenna. Zazwyczaj nie ma na niego miejsca lub odpowiedniego gniazda, przez co montujemy go w różnych dziwnych zakamarkach. W efekcie sygnał wi-fi jest zakłócony, a my dostajemy białej gorączki.

Gdzie powinien stać ruter?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ogromne ma to znaczenie. Dlatego warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Pod żadnym pozorem nie wkładaj go do szafy. Po pierwsze wygląda to komicznie, a po drugie ściany osłabią jego działanie. Zawsze ustawiaj ruter tak, aby miał, jak największy zasięg. Najlepiej blisko biura lub salonu, a nie w przedpokoju. Jeżeli nie mieszkasz sam, to ustal z pozostałymi domownikami oraz monterem odpowiednie miejsce, które będzie wygodne dla wszystkich. Kiedy dom jest dwupiętrowy, to ciężko jest znaleźć właściwe miejsce na ruter. Szczególnie jeśli ściany budynku są grube i sygnał nie dociera tam, gdzie jest potrzebny. Dlatego wtedy wybierz opcję podwieszenia rutera pod sufitem na specjalnym stelażu. Dzięki temu będzie wysyłał mocny sygnał wi-fi.

White modem with antennas on the table close up
White modem with antennas on the table close up

O czym należy pamiętać szukając miejsca dla rutera?

Nie należy stawiać rutera na parapecie, półkach z bibelotami lub książkami, ponieważ urządzenie to wytwarza ciepło podczas pracy. Ważne jest to, aby miało przestrzeń do odpowiedniego chłodzenia się. Warto zaopatrzyć się w repeater lub extender, które przy słabym sygnale internetu mogą okazać się zbawienne. W efekcie skutecznie wzmocnią sygnał rutera. Ogromną popularnością cieszy się też telewizja przez internet, która pozwala na oglądanie programów w wysokiej jakości. Przed podpisaniem umowy z dostawcą warto zapytać o taką możliwość lub pakiet usług, które można wykupić po troszkę niższej cenie. Warto dodać, że np. telewizja światłowodowa to bardzo praktyczne rozwiązanie, które gwarantuje znakomity obraz i dźwięk. W pakiecie otrzymujemy często także dekoder bezprzewodowy. On działa niezależnie od lokalizacji rutera. Poza tym wygląda estetycznie, a jego kable nie plączą się pod nogami.

Modern wi-fi router on wooden table in room
Modern wi-fi router on wooden table in room
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także