To największy sekret zamiokulkasa - szybko wypuści nowe listki
Zamiokulkas to kolejna roślina (zaraz po storczyku), która jest często spotykana w naszych domach, a to oczywiście ze względu na łatwość jej hodowli. Znana jest z niezwykłej wytrzymałości na brak wody i słońca, co odpowiada wielu osobom (szczególnie tym zapracowanym, które zapominają o podlewaniu kwiatów lub podnoszeniu rolet przed wyjściem z domu wczesnym rankiem). Ma charakterystyczne – bo błyszczące, ciemnozielone i szerokie – liście. No właśnie – a co zrobić, by wyrosły nowe?
Zamiokulkas może zdobić nasze pomieszczenia przez dobrych kilka lat, w zależności od tego, czy właściwie o niego dbamy, co jednak nie jest zbyt skomplikowane. To sukulent, więc ma umiejętność gromadzenia wody w swoich liściach i kłączu - nawet rzadkie podlewanie nie jest dla niego zagrożeniem.
Zamiokulkas – jak o niego dbać i o czym pamiętać, by było mu u nas dobrze?
- bogate podłoże – ta roślina bardzo dobrze się czuje w ziemi obfitej w składniki odżywcze, a jednocześnie lekkiej i przepuszczalnej;
- odpowiednia temperatura – zamiokulkas nie lubi, gdy ma za zimno (minimum 15 stopni Celsjusza) i gdy narażony jest na przeciągi;
- jasny czy ciemny pokój – to zupełnie nie ma dla niego znaczenia. Będzie kwitł nawet w łazience bez okna, gdzie zwykle jest ciemniej niż w innych pomieszczeniach i gdzie światło słoneczne nigdy się nie pojawia.
- podlewanie – jeśli o tym zapomnisz, nic się nie stanie. Jeśli jednak zaczniesz podlewać go zbyt często – obumrze! Dostarczenie wody raz na tydzień lub co dwa tygodnie jest w zupełności wystarczające.
Zamiokulkas nie wypuszcza liści – co robić?
Aby zamiokulkas wypuścił liście, samo podlewanie może nie wystarczyć. Musisz oprócz tego zadbać o nawożenie, które pobudzi jego wzrost. Konieczne będzie dostarczenie mu takich składników odżywczych, jak: azot, fosfor i potas. Gdzie je znaleźć? W pokrzywie!
Jak nawozić zamiokulkasa pokrzywą?
Zbierz świeże liście pokrzywy lub kup suszone. Zaparz je w gorącej wodzie, pozostaw do wystygnięcia i powstałym naparem podlej swoją roślinę. Efekty (młode listeczki) zobaczysz szybciej niż się spodziewasz!
Tę roślinę można też nawozić żelatyną lub… wodą z akwarium!