Balkon i ogródOgródMoja babcia mieszała 3 składniki i nawoziła nimi pomidory. Plony zbierała całymi koszami!

Moja babcia mieszała 3 składniki i nawoziła nimi pomidory. Plony zbierała całymi koszami!

Moja babcia mieszała 3 składniki i nawoziła nimi pomidory. Plony zbierała całymi koszami!

02.03.2023 19:29, aktual.: 07.03.2023 16:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nawożenie pomidorów jest ważne, aby rosły one smaczne i dojrzałe. Na rynku jest wiele dostępnych preparatów do nawożenia, jednak wiadomo, że najlepsze pochodzi z natury. Moja babcia miała swój sprawdzony przepis na domowy nawóz dla pomidorów. Rosły po nim jak szalone!

Czym nawozić pomidory i jak pielęgnować uprawę, by mieć gigantyczne zbiory?

Pomidory potrzebują szczególnej pielęgnacji. Podstawą jest ich prawidłowe nawożenie i zapewnienie im dostępu niezbędnych do wzrostu makro- i mikroelementów. Jeśli pominiemy ten element możemy się spodziewać niedoboru, a to będzie skutkowało złym wzrostem. Dlatego najlepiej "dokarmiać" pomidory nawozami wieloskładnikowymi, które uzupełnią ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Najlepsze będą nawozy płynne i rozpuszczalne w wodzie, ponieważ najszybciej zostaną przyswojone przez roślinę. Co ważne, wcale nie musisz wydawać wiele na profesjonalne nawozy w sklepie. Możesz samodzielnie wykonać skuteczne domowe nawozy z tylko 3 składników! Jak to zrobić?

Obraz

Przepis na nawóz dla pomidorów z 3 składników

Przepis mojej babci zawiera składniki, które zawsze miała pod ręką. Do jego przygotowania używała popiołu z kominka, łupin cebuli i pokrzywy rosnącej w jej ogródku.

Do 10 litrowego garnka nalewała wodę. Dodawała do niej 500 g popiołu z komina. Ważne, żeby był to czysty popiół po spalonym drewnie. Następnie dodawała garść łupin po cebuli z paroma kępkami pokrzywy bez korzeni. Całość gotowała przez 15 minut i zostawiała na całą noc. Na drugi dzień odcedzała mieszankę i podlewała nią pomidory w szklarni.

Domowej roboty nawóz z drożdży dla pomidorów

Nawóz z drożdży zrobiony w domu to rewelacyjny sposób na nawożenie pomidorów, znany i stosowany przez naszych dziadków i babcie. Doskonale wiedzieli, że taka mikstura gwarantuje udane plony każdego roku! Jak go przygotować? Do jego wykonania potrzeba 2,7 litra niechlorowanej wody i 100 gramów rozpuszczonych w ciepłej wodzie drożdży oraz 0,5 szklanki cukru. Składniki należy wymieszać, a całą miksturę przelać później do szklanego słoika i dobrze go zakręcić. Po procesie fermentacji, można przystąpić do nawożenia pomidorów. Jednak roztwór należy uprzednio rozcieńczyć w 10 litrach wody. Najlepiej podlewać pomidory ilością nie większą niż jeden litr na jeden pomidor.

Obraz

Nawóz do pomidorów na bazie chleba

Innym polecanym nawozem jest ten na bazie chleba. Do jego wykonania potrzeba pół bochenka chleba oraz 5 ml roztworu jodu i 5 litrów ciepłej wody. Pierwszym krokiem jest namoczenie chleba przez około 7 godzin, następnie dodaje się roztwór jodu i miesza całość. Drugi krok to przefiltrowanie mieszanki i przelanie jej do pojemnika z pompą lub z dołączonym zraszaczem. Tak gotową miksturę wykorzystujemy do spryskiwania i nawożenia pomidorów

Pokrzywa jako nawóz do pomidorów

Jeśli posiadamy w swoim ogrodzie, pokrzywę możemy wykorzystać ją jako naturalny nawóz do pomidorów . Musimy jednak dodać ją przed ich posadzeniem. Potrzebujemy zerwać sporą ilość świeżej pokrzywy, którą wkładamy do dołka w miejscu, w jakim mamy zasadzić pomidory.

Obraz

Następnie przysypujemy cienką warstwą ziemi, a na to zasadzamy czerwone i smaczne warzywa. Dzięki takiemu nawozowi nie dość, że damy pomidorom źródło składników odżywczych to jeszcze uodpornimy na choroby. Należy jednak pamiętać, aby pokrzywy zrywać przed zakwitnięciem, gdyż później nabywają właściwości zakwaszających.

Zobacz również 5 naturalnych sposobów na pozbycie się plagi mszycy 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także