PoradyTo nie komar czy pluskwa! Jeśli masz takie ukąszenia to masz w domu nosiciela pasożyta

To nie komar czy pluskwa! Jeśli masz takie ukąszenia to masz w domu nosiciela pasożyta

Jak rozpoznać ugryzienie pchły?
Jak rozpoznać ugryzienie pchły?
15.07.2022 10:47

Pchły to wyjątkowo uciążliwe owady. Są małe (długość ich ciała wynosi około 2,5 mm), ale potrafią skakać na wysokość ok. 20 cm. Jak rozpoznać ugryzienie pchły?

Te pasożyty bardzo szybko się rozmnażają. Samica jest w stanie złożyć jednorazowo od 20 do 50 jaj. Pchły żywią się krwią. Jest im obojętne czy to krew ludzka czy zwierzęca. W ciągu doby potrafią wypić jej tyle, że 20 razy przewyższa ich masę ciała. A trzy dni po takim żerowaniu, samica składa jaja.

wikimediacommons
wikimediacommons

Jak rozpoznać ślady po ugryzieniu pchły?

Pchły zostawiają czerwone ślady z widocznym punktem w środku (to miejsce ukłucia). Ugryzienie nie wywołuje opuchlizny. Natomiast każdy ukąszony odczuwa świąd lub ból (w zależności od wrażliwości skóry). Pchły pozostawiają po sobie całe rzędy ukąszeń, które mogą rozciągać się całymi rzędami. Czasami ślady ukąszeń wręcz zlewają się ze sobą. Najczęściej atakują biodra, pas, barki, łydki oraz kostki. Swędzące ślady utrzymują się kilka dni.

Oczywiście może zdarzyć się, że jesteś uczulony na ugryzienia pcheł. Wówczas wystąpi reakcja alergiczna. Objawia się ona powstaniem bąbli i rumienia.

Czy pchły przenoszą choroby?

Ukąszenie pcheł jest faktycznie uciążliwe. Skóra swędzi i pojawiają się na niej zmiany. Jednak w Polsce bardzo rzadko zdarza się, że pchły przenoszą choroby. Chociaż mogą być nosicielami dżumy, tyfusu czy duru brzusznego.

Co zrobić po ugryzieniu przez pchłę?

Jeżeli zauważysz u siebie czerwone ślady, to koniecznie przemyj je wodą z mydłem. Możesz również wziąć chłodną kąpiel. Następnie zmień ubranie i wypierz (w najwyższej możliwej temperaturze) to, które miałeś na sobie w momencie pogryzienia.

Jak rozpoznać ugryzienie pchły?
Jak rozpoznać ugryzienie pchły?

Domowe sposoby na ugryzienie pchły

Ślady warto posmarować pastą zrobioną z sody oczyszczonej oraz wody. Wystarczy potrzymać ją ok. 2o minut na skórze i później zmyć. Kolejnym dobrym preparatem o działaniu łagodzącym, jest mikstura z octu jabłkowego oraz wody lub napar z ugotowanej w wodzie skórki cytryny.

Już wiesz jak rozpoznać ugryzienie pchły. Przekonaj się teraz jak ochronić psa przed kleszczami i pchłami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także