PoradyLajfhakiTo ostatni moment, żeby wysiać bratki. Jeżeli nie spełnisz jednego warunku, nie wykiełkują

To ostatni moment, żeby wysiać bratki. Jeżeli nie spełnisz jednego warunku, nie wykiełkują

Ulubione przez wielu bratki wczesną wiosną goszczą na parapetach i w ogrodach. Kupujemy te roślinki przy pierwszych wiosennych promykach słońca, ale bratki możesz też wysiać! Sierpień to ostatni moment na to. Podpowiemy, kiedy i jak siać bratki, aby wiosną pięknie kwitły!

Kiedy siać bratki? Fot. Freepik / Jerzy Opioła, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons
Kiedy siać bratki? Fot. Freepik / Jerzy Opioła, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

29.08.2022 14:43

Kiedy siać bratki

Bratki, popularne macoszki, to rośliny dwuletnie, dlatego sieje się je w lipcu i sierpniu, aby cieszyć się ich kolorowymi kwiatami już wczesną wiosną następnego roku. Jeżeli masz tunele foliowe w ogródku i bratki będą zimowały w doniczkach w takim tunelu, oczywiście nie ogrzewanym, to można je wysiewać najpóźniej do 15 września.

Jak siać bratki

Bratki, które chcemy wsadzić już do gruntu przed zimą, należy wysiewać najpóźniej w sierpniu. Nasiona bratków kiełkują w temperaturze powyżej 15, ale poniżej 20 stopni! To dlatego, kiedy chcesz siać bratki w środku upalnego lata, kończy się to niepowodzeniem. W starych domach często nasze mamy i babcie wykorzystywały piwnice. Ustawiały tam skrzyneczki z wysianymi bratkami, aby niska temperatura pobudziła je do wykiełkowania.

Do siewu możesz z powodzeniem wykorzystać pudełko po jajkach. Pamiętaj jednak, że nie każdy siew wzejdzie, więc warto wysiać więcej, niż jedno nasionko w każdej przegrodzie.

Kiedy siać bratki Fot. Genialne.pl
Kiedy siać bratki Fot. Genialne.pl

Kiedy przesadzać siewki?

Po dwóch tygodniach, kiedy pojawią się już roślinki, można je przenieś w jaśniejsze miejsce i przepikować, tzn. przesadzić do skrzyneczek czy małych pojemników. Najczęściej siewki te mają wtedy już 3 listki. Później, jak urosną, można przesadzić je do większych doniczek czy do gruntu (w październiku).

Często bratki zaczynają już kwitnąć na jesień, a w tunelu foliowym nawet całą zimę! Obfite kwitnienie pojawia się jednak wczesną wiosną i wtedy właśnie są dostępne w sprzedaży.

Jak zimować bratki?

Jeżeli zimujemy bratki w doniczkach, trzeba być bardzo ostrożnym z ich podlewaniem. Nadmiar wody w chłody zimą nie jest wskazany. A przy temperaturach poniżej zero stopni, nawet nie ma potrzeby podlewać ich w doniczkach, bo taka wilgotna ziemia może przemarznąć. Bratki są odporne na niskie temperatury, ale w doniczkach łatwo je jednak zimą przelać i wręcz zamrozić.

Bratki wysadzone na jesień do gruntu praktycznie nie wymagają pielęgnacji. Deszcz i śnieg dostarczą im wody. W glebie nie przemarzną korzenie. Więc nie ma potrzeby dbać o nie specjalnie. Chociaż często praktykowane jest ich okrywanie słomą czy liśćmi.