PoradyLajfhakiTo skrzydłokwiat oczyszcza powietrze z formaldehydu, amoniaku, ksylolu, toluolu, trójchloroetylenu i benzolu

To skrzydłokwiat oczyszcza powietrze z formaldehydu, amoniaku, ksylolu, toluolu, trójchloroetylenu i benzolu

Skrzydłokwiat to piękna roślina, łatwa w uprawie, której największą zaletą jest zdolność oczyszczania powietrza. Podpowiemy, jak uprawiać i pielęgnować skrzydłokwiat, by był ozdobą naszej domowej kolekcji roślin.

Skrzydłokwiat Fot. Freepik
Skrzydłokwiat Fot. Freepik

Skrzydłokwiat - pochodzenie

Skrzydłokwiat w naturze występuje w Ameryce Środkowej i Południowej, Azji Południowo-Wschodniej oraz w zachodniej Oceanii. Jednak jako roślina doniczkowa przy odpowiednich warunkach jest rośliną długowieczną.

Właściwości oczyszczające skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze z formaldehydu, amoniaku, ksylolu, toluolu, trójchloroetylenu i benzolu, które mogą ulatniać się z dywanów albo mebli.

Liście skrzydłokwiatu

Roślina ta ma wzniosłe liście wyrastające we wszystkie strony ze wspólnego środka. Są w kształcie lancetowatym, tworzą kępy. Wiadomo, że są błyszczące, w kolorze ciemnozielonym, na długich ogonkach.

Kwiaty skrzydłokwiatu

Kwiaty są w kolorze białym na bezlistnych łodygach i pojawiają się ponad ulistnieniem, dlatego pięknie kontrastują z kolorem liści rośliny. Ponadto mają kształt przypominający skrzydła, o ostrym zakończeniu.

Kwitnienie trwa nawet kilka miesięcy w okresie letnim i może trwać prawie okrągły rok, jeśli zapewnimy roślinie odpowiednią wilgotność.

Stanowisko skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat najlepiej rośnie w lekkim półcieniu lub w rozproszonym świetle, ponieważ nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, które może przypalić liście. Roślina ta nie lubi przeciągów i zbyt wysokiej temperatury, dlatego temperatura optymalna latem to 18 -21 stopni Celsjusza, zimą 16- 18 stopni.

Skrzydłokwiat Fot. Freepik
Skrzydłokwiat Fot. Freepik

Podłoże dla skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat lubi wilgotne, pulchne i przepuszczalne podłoże, dlatego ziemia powinna być uniwersalna, żyzna, czy próchnicza. Można też zrobić samemu mieszankę z kompostu, zbutwiałych liści i piasku w proporcji 1:1:1. Doniczka powinna mieć na dnie warstwę drenażu z kamyków, czy ceramiki, aby zapewnić odpływ nadmiaru wody. Jednak jego korzenie nie mogą stać w wodzie.

Jak dbać o skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat lubi częste zraszanie. Podlewać można go 2-3 razy w tygodniu, wodą miękką o temperaturze pokojowej. Natomiast zimą można skrzydłokwiat podlewać rzadziej. Jeżeli w doniczce jest odpowiednia warstwa drenażu, na podstawku może stać woda.

Skrzydłokwiat Fot. Freepik
Skrzydłokwiat Fot. Freepik

Przesadzanie skrzydłokwiatu

Każdego roku na wiosnę należy skrzydłokwiat przesadzić. Oczywiście od tego w dużej mierze zależy kondycja rośliny i jej kwitnienie. Podczas tej czynności należy oczyścić bryłę korzeniową ze starego podłoża. I koniecznie na dnie nowej doniczki należy ułożyć warstwę drenażu.

Rozmnażanie skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat rozmnażamy przez podział bryły korzeniowej podczas przesadzania rośliny. Okazuje się, że korzenie można rozciąć nożem. A nowe, młode sadzonki należy trzymać w miejscu lekko cienistym do czasu pojawienia się nowych liści.

Skrzydłokwiat Fot. Freepik
Skrzydłokwiat Fot. Freepik

Jak pielęgnować skrzydłokwiat - nawożenie

Odpowiednie dla niego jest nawożenie umiarkowane, dostępnymi środkami do roślin zielonych. Dopiero kiedy skrzydłokwiat kwitnie wystarczy go nawozić raz na 2 tygodnie.

Oczyszczanie liści z kurzu

Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji, jednak musi mieć czyste liście, aby mogły wykonywać swoją pracę. Na pewno do oczyszczania liści z kurzu wystarczy tylko wilgotna ściereczka. Nie wymaga też cięcia, dlatego usuwaj jedynie zeschłe liście i kwiaty. Uwaga! Nie używaj preparatów nabłyszczających!

Skrzydłokwiat Fot. Freepik
Skrzydłokwiat Fot. Freepik

Szkodniki skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat jest rośliną bardzo odporną na szkodniki, a jedynym szkodnikiem spotykanym na tej roślinie bywają przędziorki. Dlatego jeżeli się pojawią, oznacza to, że roślina nie ma zachowanej odpowiedniej wilgotności otoczenia. Wtedy wystarczy zacząć ją regularnie zraszać.

Obraz

Choroby skrzydłokwiatu

Grzyby

Jeżeli w podłożu jest odpowiednia warstwa drenażu, grzyby, które lubią wysoką wilgotność jak skrzydłokwiat, nie zaatakują rośliny. Natomiast pozostałe problemy ze skrzydłokwiatem to często nasze błędy w jego pielęgnacji.

Opadłe liście oznaczają, że roślina ma za sucho. Wtedy wystarczy umieścić doniczkę na podstawku z wodą, a roślina sama uzupełni sobie brak wody.

Brązowe końcówki liści - zbyt niska wilgotność, wtedy należy wtedy pamiętać o zraszaniu.

Brązowe punkty na liściach - za dużo nawozu, więc można przesadzić wtedy roślinę do nowej ziemi.

Brak kwitnienia - za mało lub brak nawożenia, za mało nawilżenia lub potrzeba przesadzenia rośliny.

Blade lub żółte liście - za dużo słońca.

Odmiany skrzydłokwiatu

Odmiana Domino ma białe kwiatostany i różnobarwne liście.

Odmiana Mini i Yess o miniaturowej wysokości ok. 30 cm i zwartym pokroju drobnych liści.

Mauna Loa ma szerokie liście i lekko pachnące kwiaty.

Odmiana Sensation ma wyjątkowo duże, szerokie liście, roślina dorasta do wysokości 180 cm

Sweet Paco ma kwiaty pachnące o poranku.

Uważaj! Skrzydłokwiat jest trujący dla zwierząt