To sprawi, że skrzydłokwiat zacznie wypuszczać nowe liście i co więcej, obsypie się kwiatami!
Zrób domowy nawóz do skrzydłokwiatów i przekonaj się, jak szybko pobudzić go do ponownego wzrostu oraz kwitnienia. To bardzo proste.
Skrzydłokwiat to bardzo dekoracyjna i elegancka roślina. Uwagę zwracają jej wysmukłe zielone liście oraz białe kwiaty. Nie jest trudna w uprawie i nada się dla początkujących ogrodników. I co najważniejsze jej liście pochłaniają nadmiar wilgoci, a także krążący w powietrzu dym papierosowy i toksyny znajdujące się w farbach, wykładzinach, tworzywach sztucznych.
Jak zrobić odżywkę dla skrzydłokwiatów?
Każda roślina domowa wymaga stosowania nawozów, gdyż związki mineralne obecne w ziemi doniczkowej dość szybko się kończą. Dlatego zrób nawóz z marchewki. To warzywo jest bogate w wapń, fosfor, potas oraz witaminę E. Te składniki sprawią, że skrzydłokwiat zacznie wypuszczać nowe liście i co więcej - obsypie się kwiatami.
Jedną surową marchewkę zblenduj na drobne kawałki. Następnie dodaj litr wody i ponownie uruchom blender. Na koniec nawóz przecedź przez sitko lub gazę i wlej go do butelki bądź konewki. Taką odżywką podlewaj swoje skrzydłokwiaty co dwa tygodnie przez 3 miesiące. Po tym okresie zauważysz znaczną poprawę w wyglądzie swoich roślin.
Co lubi skrzydłokwiat?
- Jasne stanowiska, ale nie narażone na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Najodpowiedniejsze będą dla niego rejony wschodniego oraz zachodniego okna.
- Musi mieć stale wilgotne podłoże, ale w doniczce nie mogą pojawiać się zastoje wodne. Dodatkowo niezwykle ważna jest woda do podlewania skrzydłokwiatu. Musi być miękka, odstana i mieć temperaturę pokojową.
- Latem warto roślinę podlewać nawet 3-4 razy w tygodniu, natomiast zimą – rzadziej.
- Ważne, aby był posadzony w podłożu kompostowym dla roślin wilgociolubnych. Bez trudu kupisz je w sklepie ogrodniczym. Dodatkowo nie zapomnij o warstwie drenażu na dnie doniczki.
- Preferuje dość wysoką wilgotność powietrza. Zasada jest prosta: im większa wilgotność powietrza, tym skrzydłokwiat będzie kwitł obficiej. W końcu przybył w lasów tropikalnych, gdzie rozwija się w cieniu koron drzew.