PoradyLajfhakiTo sygnały, które dadzą Ci znać, że masz w domu pluskwy!

To sygnały, które dadzą Ci znać, że masz w domu pluskwy!

Jak sprawdzić, czy są w domu pluskwy? Fot.: Piotr Naskrecki, Public domain, via Wikimedia Commons
Jak sprawdzić, czy są w domu pluskwy? Fot.: Piotr Naskrecki, Public domain, via Wikimedia Commons
13.02.2023 18:42

Kiedy już rozpanoszą się w mieszkaniu, to niezwykle trudno jest się ich pozbyć. Są bardzo dokuczliwe - sprawiają kłopot nie tylko tym, że przywłaszczają sobie wszystkie łóżka w domu. Oprócz tego, dotkliwie gryzą ich właścicieli, pozostawiając na skórze szereg czerwonych i mocno swędzących plam. Wychodzą na żer tylko w nocy, co sprawia, że w dzień ciężko je zlokalizować i zwalczyć. Jeśli masz podejrzenia, że odwiedzili Cię ci niechciani lokatorzy, poznaj, jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy.

Według opinii publicznej, pluskwy pojawiają się tylko w mocno zaniedbanych pomieszczeniach. To jednak mit - choć silnie ugruntowany w świadomości, to jednak niemający wiele wspólnego z rzeczywistością. Te małe (co najwyżej 6 mm) owady mogą pojawić się nawet tam, gdzie sprząta się dokładnie i regularnie.

jak sprawdzić, czy są pluskwy w domu? fot. freepik
jak sprawdzić, czy są pluskwy w domu? fot. freepik

Istnieje ryzyko, że przyjdą z mieszkania sąsiada lub przyniesiesz je na sobie z zewnątrz, nawet o tym nie wiedząc! Czyhają na siedzeniach w niektórych tramwajach i autobusach, w miejscach publicznych, hotelach, a nawet szpitalach.

Jeśli zaniepokoją Cię czerwone plamki na skórze Twojej lub Twoich domowników, nie bagatelizuj ich – to może być jawna oznaka inwazji pluskiew. Po czym poznać, że to właśnie z nimi ma się do czynienia?

Woman with itching from biting insect in body in tropical jungle forest.
Woman with itching from biting insect in body in tropical jungle forest.

Jak sprawdzić, czy są pluskwy w domu?

Pluskwy mogą przeżyć nawet do kilku miesięcy, podczas których są w stanie złożyć nawet kilkaset jaj! Przez to rozprzestrzeniają i rozmnażają się w zatrważająco szybkim czasie.

Gdzie się chowają? Otóż nie tylko w ramach łóżka i materacach: dobrze im również za dekoracjami ściennymi, tapetami, panelami itd.

Poznasz ich obecność między innymi po:

  • zaschniętych plamkach krwi, którą wydalają, na pościeli, materacu, fotelach i innych miejscach, będących ich gniazdem;
  • martwych jednostkach na podłodze;
  • słodkim i mdłym zapachu unoszącym się w pomieszczeniu.

Pluskwy w domu lubią się chować w kątach i szczelinach - szukaj ich wewnątrz łóżka (skontroluj każdy element), w drewnianych meblach, pod dywanami i tym podobnymi przedmiotami.

Jeśli już upewnisz się, że zadomowiły się u Ciebie, wezwij na pomoc specjalistę. Ich zwalczenie wymaga zwykle dezynsekcji, którą aby przeprowadzić skutecznie, należy zlecić fachowcom.

A czy wiesz, jak się pozbyć muszek owocówek? Potrafią być naprawdę irytujące, a dzięki temu znikną raz na zawsze!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także