To te ubrania śmierdzą po wyjęciu z pralki. Przyczyną wcale nie są Twoje błędy w ich praniu
Każdy z nas ma w swojej szafie przynajmniej kilka ciemnych spodni, koszulek, bluz, czy innych elementów garderoby. Być może Ciebie też spotyka ta nieprzyjemna sytuacja, kiedy pomimo tego, że systematycznie je pierzesz, one i tak brzydko pachną. Dlaczego tak się dzieje? I jak temu zaradzić? Pewnie wiesz już, że płukanie w perfumowanych płynach nie przynosi spodziewanego efektu, a czasem nawet pogarsza sprawę. W takim razie co zrobić, gdy ciemne ubrania śmierdzą po praniu?
Twoje ulubione ciemne spodnie i koszulka źle pachną, pomimo tego, że są świeżo wyprane? Martwisz się, że robisz coś nie tak? Może użyłeś złego detergentu do prania? A może wybrałeś program o nieodpowiedniej temperaturze? Albo niedokładnie wysuszyłeś swoje ciuchy? Okazuje się, że wina niekoniecznie musi leżeć tylko po Twojej stronie…
Dlaczego ciemne ubrania śmierdzą po praniu?
Przyczyną może okazać się ich proces produkcji. Czasem zdarza się, że do ich farbowania używa się chinoliny i czarnej henny – te dwie substancje w zestawieniu ze środkiem piorącym skutkują właśnie tym nieprzyjemnym zapachem.
Używa się ich po to, aby nasze ubrania dłużej pozostawały czarne - aby kolor nie blaknął już po kilku praniach. Jednak właśnie ich zawartość sprawia, że sami napędzamy rozwój brzydkiej woni…
Jeśli czujemy, że nasz ciuch zaczyna „zalatywać”, do następnego prania dodajemy więcej detergentu, myśląc, że w ten sposób solidniej go dopierzemy. Jednak im więcej środka piorącego, tym gorzej. Jego cząsteczki oblepiają włókna tkaniny, więc nie jest ona skutecznie płukana. To zaś sprawia, że wciąż obecny w materiale detergent wchodzi w reakcję z barwnikami, co właśnie wydziela tę niemiłą woń. Dlaczego? Te „dodatki” zaczynają się psuć wewnątrz tkaniny!
Jak prać czarne ubrania, żeby nie śmierdziały?
- Staraj się, aby temperatura prania nie przekraczała 30 stopni Celsjusza.
- Nie dodawaj zbyt dużo proszku / płynu piorącego. Proporcje (ilość detergentu na określoną wagę wsadu) są zwykle podane na opakowaniu.
Co zrobić, aby przywrócić świeżość ciemnym ubraniom?
Jedynym rozwiązaniem jest stare, sprawdzone moczenie. A w czym? Oczywiście w substancji, która znana jest z neutralizacji zapachów – occie. Jego właściwości rozpuszczające pozwolą na wypłukanie proszku i płynu z tkaniny. Wystarczy, że do dużej misy z wodą wlejesz 0,5 – 1 szklankę octu i namoczysz ubrania w powstałym roztworze.
Nie obawiaj się, że po takim zabiegu Twoje ciuchy zblakną – nie ma żadnej możliwości, by tak się stało. Ocet wcale nie ma właściwości wybielających. Po kilku godzinach moczenia odciśnij ubrania i wypierz w pralce, najlepiej bez dodawania żadnego detergentu.
Różnicę zauważysz od razu, a przy następnym uruchomieniu pralki pamiętaj o powyższych wskazówkach dotyczących właściwego prania ciemnych ubrań. Jeśli chcesz, by były doprane jeszcze skuteczniej, bezwzględnie przestrzegaj tych zasad!