Toaleta zamienia nieczystości w energię i płaci ludziom w cyfrowej walucie
29.08.2022 20:08
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Korzystając z WC chyba nikt z nas nie myśli, że ekskrementy mogą w jakichś sposób przysłużyć się otoczeniu. Tymczasem jest to możliwe. W Korei Południowej toaleta produkuje energię z odchodów.
W mieście Ulsan znajduje się Narodowy Instytut Nauki i Technologii (UNIST). To jeden z czterech publicznych uniwersytetów w Korei Południowej. Jednym z jego wykładowców jest profesor inżynierii miejskiej i środowiskowej - Cho Jae-weon. Mężczyzna zasłynął jednym bardzo interesującym wynalazkiem.
Okazało się, że profesor bardzo interesuje się odchodami i ich potencjałem energetycznym. Wiedziony tym tropem stworzył ekologiczny system toalet o nazwie BeeVi (nawiązuje ona do angielskich słów pszczoła oraz wizja). Został on zainstalowany w budynku uniwersytetu.
Na czym polega BeeVi?
Otóż w toaletach zamiast wody znajdują się pompy próżniowe. One zasysają odchody do podziemnego zbiornika. Dzięki temu w toaletach znacznie ograniczono zużycie wody, co jest niezwykle ekologicznym rozwiązaniem.
Następnie odchody są przetwarzane na bezwonny i pozbawiony wody materiał, który przypomina kompost. Później, na końcowym etapie produkcji, powstaje z nich metan, czyli źródło energii. Gaz idealnie sprawdzi się do zasilania kuchenki gazowej czy boilera.
Kał, który jest źródłem energii
Co ciekawe każdego dnia człowiek usuwa ze swojego ciała pół kilograma odchodów. Ta ilość wystarcza do zamienienia jej w 50 litrów metanu lub 0,5 kWh energii elektrycznej. Natomiast 0,5 kWh spokojnie pozwoli przejechać samochodem elektrycznym 1,2 km. To naprawdę niesamowite, że naukowcy potrafią zrobić użytek z odchodów, które wśród większości osób wywołują jedynie obrzydzenie.
Płacenie za zostawianie odchodów w toalecie
Pomysłowy profesor wpadł również na pomysł, jak zachęcić studentów do korzystania z nowatorskich toalet. Wymyślił fikcyjną walutę o nazwie Ggoole. Każdy student jest w stanie zarobić 10 Ggooli dziennie. Następnie na terenie kampusu może wydać tę walutę na drobne rzeczy. Spokojnie wystarczy ona do zakupienia owoców, kawy, małego posiłku czy nawet książek.