NewsyPsie odchody nie tylko szpecą parki. Są także niebezpieczne dla środowiska i zabijają rośliny

Psie odchody nie tylko szpecą parki. Są także niebezpieczne dla środowiska i zabijają rośliny

Wiele osób unika sprzątania odchodów zostawianych przez ich psa. Tymczasem okazuje się, że mają one negatywny wpływ na środowisko.

Psie odchody nie tylko szpecą parki. Są także niebezpieczne dla środowiska i zabijają rośliny

15.02.2022 09:49

Odchody pod lupą

Spacerują po parkach można wdepnąć w niejedną minę zostawioną przez psa. Jeszcze nie wszyscy właściciele czworonogów wyrobili w sobie nawyk sprzątania psich odchodów. Pod lupę wzięli je belgijscy naukowcy i udowodnili, że fekalia zagrażają terenom zielonym.

Anna Dudkova/unsplash
Anna Dudkova/unsplash

Duża dawka azotu

Naukowcy z gandawskiego uniwersytetu wytypowali 4 rezerwaty przyrody w Belgii i właśnie tam przyjrzeli się bliżej psim kupom. Badali je przez 18 miesięcy. Okazało się, że wzbogacają one 1 hektar ziemi aż o 11 kg azotu i 5 kg fosforu rocznie! To bardzo dużo, gdyż bez psich i ludzkich interwencji do ekosystemu trafia tylko 0,5 kg azotu każdego roku.

Mniejsza bioróżnorodność

Psie fekalia działają jak nawóz. Szkopuł w tym, że zbyt duża ilość nawozu prowadzi do przenawożenia gleby. Z tego korzystają tylko niektóre gatunki roślin uwielbiające podłoże zawierające dużo azotu. W miejscach często odwiedzanych przez psy bujnie rosną np. pokrzywy czy barszcz, a inne rośliny zwyczajnie są wypierane z ekosystemu. Tym samym zmniejsza się bioróżnorodność.

Daniele D'Andreti/unsplash
Daniele D'Andreti/unsplash

Odchody do kosza

Aby zachować równowagę w przyrodzie i pozwolić rozwijać się różnorodnym organizmom, wystarczy tylko sprzątać po swoim psie. Skorzysta na tym ekosystem, a spacerowicze nie będą musieli lawirować między zwierzęcymi odchodami.

Obserwujesz osoby, które nie sprzątają po swoich psach?

20 uroczych piesków, które każdy poniedziałek uczynią przyjemniejszym

genialne
genialne

Zrób psa z włóczki