Praca w ogrodzie będzie przyjemniejsza jeśli umieścisz w glebie zużyte torebki po herbacie
Jeżeli lubisz pić herbatę, to zapewne codziennie kilka torebek po jej zaparzeniu ląduje w Twoim koszu na śmieci. Jednak możesz je wykorzystać w inny sposób.
08.07.2022 | aktual.: 08.07.2022 15:45
Wszechstronne zastosowanie herbaty
Tanina zawarta w herbacie łagodzi stany zapalne spowodowane oparzeniami słonecznymi. Torebka po herbacie może być ponownie wykorzystana w wannie do zabiegu aromaterapii, a nawet do marynowania mięsa, aby nadać mu lepszy smak.
#1 Składniki odżywcze w glebie
Zakopanie w ogrodzie torebek po herbacie przyniesie wiele korzyści Twoim roślinom. Liście herbaty użyźniają glebę, ponieważ dodają do niej dużo składników odżywczych. Większość z nich zawiera kwas taninowy (garbnikowy), który działa jak naturalny nawóz.
Uważaj, jeśli w ogrodzie masz rośliny, które wymagają neutralnego lub zasadowego podłoża. Nie zakopuj przy nich herbaty, bo zakwasi glebę.
#2 Odstrasza szkodniki
Zapach herbaty odstrasza szkodniki i insekty. Dzięki prostemu i taniemu zabiegowi, będą trzymać się z daleka od kwiatów i warzyw, które uprawiasz w ogrodzie.
#3 Przyspiesza tworzenie się kompostu
Kwas zawarty w herbacie skutecznie przyspiesza powstanie cennej próchnicy. Rozwijają się również kwasolubne bakterie glebowe, które ją wzbogacają.
#4 Zatrzymuje wilgoć
Zakopanie torebki po herbacie w pobliżu korzeni roślin sprawi, że kwiaty i warzywa zatrzymają więcej wody. W konsekwencji tego, będą piękniejsze i lepiej odżywione.
#5 Środek chwastobójczy
Herbata utrudnia wzrost chwastów. Warto więc stosować ten naturalny środek, dzięki któremu rośliny będą pięknie rosły, a Ty będziesz mieć mniej pracy w ogrodzie.
#6 Odstrasza koty
Również koty nie przepadają za zapachem herbaty. Dlatego, jeśli zakopiesz ją w ziemi, Twój pupil przestanie oddawać mocz na ulubione rośliny. Sposób ten możesz wykorzystać nie tylko w ogrodzie, ale i w domu.
#7 Walczy z grzybami
Torebki z herbatą pomagają w walce z grzybami w ogrodzie. Mają bowiem silne właściwości przeciwgrzybiczne. Warto wlać (wystudzony!) napar do buteleczki i spryskiwać nim rośliny.
Czy wiedziałeś o tylu zastosowaniach herbaty w ogrodzie? A może znasz zupełnie inne? Podziel się nimi w komentarzu