PoradyKup więcej niż 1 butelkę na zapas. W kryzysowej sytuacji może uratować życie

Kup więcej niż 1 butelkę na zapas. W kryzysowej sytuacji może uratować życie

Trik z Coca-Colą powinien znać każdy. Fot. Genialne
Trik z Coca-Colą powinien znać każdy. Fot. Genialne
17.09.2023 15:01

Napoje gazowane mogą gasić nie tylko pragnienie. Okazuje się, że doskonale sprawdzają się również przy walce z ogniem. Trik z Coca-Colą może przydać się, gdy wybuchnie pożar, a w okolicy nie będzie gaśnicy.

Tak, wiemy, że to brzmi dziwnie, ale popularny napój naprawdę świetnie sprawdza się w roli awaryjnej gaśnicy. Wystarczy wiedzieć, jak go użyć. Trik z Coca-Colą znają i prezentują na różnych pokazach nawet strażacy.

Jak trik z Coca-Colą może pomóc w przypadku pożaru?

Pewnie nie raz zdarzyło ci się, że po wstrząśnięciu napoju gazowanego z butelki gwałtownie zaczęła lecieć piana. Właśnie ten efekt możesz wykorzystać do gaszenia ognia, gdy w okolicy nie ma gaśnicy (w normalnych warunkach to ona powinna zostać użyta w pierwszej kolejności). Otwórz butelkę, zakryj otwór kciukiem, a następnie mocno nią potrząśnij. Gdy z butelki zacznie wydobywać się piana, skieruj jej strumień na źródło pożaru. Ogień (o ile nie jest zbyt duży), szybko zgaśnie. Napój gazowany zadziała niemal równie dobrze jak gaśnica, a na pewno o wiele lepiej niż sama woda.

Trik z Coca-Colą może bardzo się przydać. Fot. Pixabay
Trik z Coca-Colą może bardzo się przydać. Fot. Pixabay

Dlaczego napój gazowany dobrze gasi ogień?

Zastanawiasz się pewnie, jakim cudem trik z Coca-Colą działa? Choć wydaje się to niewiarygodne, ta sztuczka ma solidne, naukowe podstawy. Wszystkie napoje gazowane zawierają 2 składniki, które doskonale nadają się do walki z ogniem — wodę oraz dwutlenek węgla. Każda z tych substancji działa nieco inaczej, a gdy występują razem, są jeszcze bardziej skuteczne. Dwutlenek węgla rozpuszczony w wodzie działa jako tzw. środek wydalający i tłumi (odtlenia) ogień. Co ważne, aby osiągnąć jak najlepszy efekt gaśniczy, powinieneś jak najmocniej potrząsnąć butelką z napojem. Skuteczność tej prowizorycznej gaśnicy zależy w dużej mierze od ciśnienia, z jakim woda i dwutlenek węgla zostaną wypchnięte z butelki.

Trik z Coca-Colą może wykonać każdy. Fot. Pixabay
Trik z Coca-Colą może wykonać każdy. Fot. Pixabay

Kiedy można stosować trik z Coca-Colą na ogień?

Tak, jak nie wszystko można gasić wodą, tak też nie do każdego pożaru powinieneś pędzić z butelką Coca-Coli lub innego napoju gazowanego. Z powodzeniem ugasisz tą awaryjną gaśnicą materiały takie jak: drewno, papier, tkaniny, termoutwardzalne tworzywa sztuczne, guma, bawełna, wełna itp. Nie powinieneś natomiast stosować napojów do gaszenia urządzeń elektrycznych. Taka interwencja mogłaby zakończyć się porażeniem prądem (podobnie jak w przypadku gaszenia elektroniki wodą). Jak prawidłowo wykonać trik Coca-Colą demonstruje strażak na poniższym nagraniu:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także