DIYMąż wściekł się, gdy pocięłam miarkę. Kiedy zobaczył efekt, był zadowolony

Mąż wściekł się, gdy pocięłam miarkę. Kiedy zobaczył efekt, był zadowolony

Trik z taśmą mierniczą przyda się miłośniczkom DIY. Fot. Genialne.pl
Trik z taśmą mierniczą przyda się miłośniczkom DIY. Fot. Genialne.pl
08.09.2023 14:01

Lubisz robótki ręczne i niestraszna ci maszyna do szycia? Zrób własną sakiewkę na leki lub kosmetyki! Wykorzystaj przy tym krawiecki trik z taśmą mierniczą, a zyska dodatkową, bardzo przydatną funkcję.

Czy taśma miernicza może przydać się w czasie robótek ręcznych? Okazuje się, że jak najbardziej! Wykorzystaj prosty trik, by stworzyć efektowną i funkcjonalną saszetkę, w której możesz schować kosmetyki, leki, klucze, a nawet pieniądze.

Trik z taśmą mierniczą — od czego zacząć?

Aby stworzyć saszetkę DIY, potrzebujesz 4 kawałków materiału: po 1 o wymiarach 32 × 17 cm i 23 × 17 cm oraz 2 o wymiarach 10 × 10 cm. Przygotuj również 2 kawałki taśmy mierniczej o długości 14-15 cm każdy. Końce zaokrąglij, by nie były ostre i oklej taśmą izolacyjną. Następnie przystąp do przygotowania kawałków tkaniny.

Trik z taśmą mierniczą jest bardzo prosty. Fot. Genialne.pl
Trik z taśmą mierniczą jest bardzo prosty. Fot. Genialne.pl

Jak przygotować materiał na sakiewkę?

Na największym kawałku tkaniny zrób zakładki o szerokości 0,5 cm wzdłuż krótszych boków. Następnie złóż materiał na pół i zaprasuj miejsce zagięcia materiału. Drugi prostokąt złóż na pół i zaprasuj zgięcia, ale tylko od brzegów (środek ma zostać nienaruszony). Powtórz tę czynność, składając materiał wzdłuż drugiego boku. Kwadratowe kawałki tkaniny złóż dwukrotnie wzdłuż przekątnych i również zaprasuj.

Trik z taśmą mierniczą bardzo przyda się przy szyciu sakiewki DIY. Fot. Freepik
Trik z taśmą mierniczą bardzo przyda się przy szyciu sakiewki DIY. Fot. Freepik

Jak zszyć sakiewkę, wykorzystując trik z taśmą mierniczą?

Kiedy wszystkie elementy są gotowe, możesz przystąpić do zszywania sakiewki. Najlepiej jest użyć do tego maszyny do szycia, ale możesz to zrobić również ręcznie.

  • Ułóż największy kawałek materiału wzorem do dołu. Na nim, wzorami do góry ułóż kolejno drugi prostokąt (wykorzystaj ślady prasowania, by umieścić go dokładnie na środku) oraz złożone kwadraty — po jednym na każdym końcu mniejszego prostokąta.
  • Wystające fragmenty większego prostokąta zagnij tak, by nakładały się na pozostałe elementy. Zagięcie ma znajdować się w miejscu, gdzie znajduje się krawędź mniejszego prostokąta.
  • Zszyj wszystkie tkaniny wzdłuż stworzonych w ten sposób nakładek. Szwy powinny przechodzić przez krawędzie znajdujące się bliżej środka prostokąta.
  • Złóż uzyskany prostokąt na pół wzdłuż krótszej krawędzi tak, by trójkątne kawałki materiału znajdowały się w środku. Następnie zszyj jedną z krótszych krawędzi uzyskanego prostokąta.
  • Czas na trik z taśmą mierniczą! Weź przygotowane kawałki i wsuń je w kieszonki znajdujące się przy krawędziach prostokąta. Umieść taśmę tak, by 2 kawałki znajdujące się w kieszonkach stykały się wypukłymi stronami.
  • Zszyj drugi bok prostokąta tak, by uzyskać kształt sakiewki i zaszyć kieszonki z kawałkami taśmy mierniczej.
  • Na koniec przewróć materiał sakiewki na drugą stronę. Dzięki taśmie mierniczej jest ona szczelnie zamknięta. Aby ją otworzyć, pociągnij za materiałowe trójkąty znajdujące się na górze.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także