Te rzeczy pomogą przetrwać w przypadku przerwy w dostawie prądu
Rosnące ceny węgla i gazu niepokoją rządy europejskich krajów. W Austrii, Niemczech i Szwajcarii prognozowane są tzw. blackouty, czyli przerwy w dostawie prądu. Brak prądu możliwy jest również w Polsce.
Przygotowanie na blackout
W Austrii już jakiś czas temu wyemitowano spot ukazujący, jak należy się zachować w momencie, kiedy w domu nagle zgaśnie światło. Ostatnio coraz więcej krajów ma instrukcje na wypadek blackoutu.
Ważne jest, aby nie panikować i mieć zapas świec. Przydatne będzie także radio tranzystorowe oraz turystyczna kuchenka gazowa.
Zrób zapasy
Oczywiście w Polsce również zdarzają się różnego rodzaju awarie i przerwy w dostawie energii elektrycznej. Jak sobie poradzić w sytuacji, kiedy większość domowych sprzętów nie będzie działać? Oczywiście na każdą sytuację kryzysową trzeba się dobrze przygotować. Z wyprzedzeniem zrób odpowiednie zakupy. Zawsze miej pod ręką:
- zapas świec,
- latarki (mogą też być czołówki),
- zapas baterii,
- zapałki,
- żywność w puszkach,
- wyposażoną apteczkę,
- radio tranzystorowe (aby wiedzieć co się dzieje na świecie, kiedy już telefony się rozładują),
- wodę pitną.
Możesz także zakupić agregat prądotwórczy.
1. Gotowanie przy braku prądu
W razie awarii prądu bardzo przydatne są kuchenki turystyczne gazowe lub benzynowe. Jeśli nie posiadasz żadnej z nich, to konkretne danie podgrzejesz w naczyniu żaroodpornych za pomocą świec. W ten sam sposób możesz zagotować wodę w czajniku.
2. Oświetlenie DIY
Dobrym pomysłem jest także samodzielne zrobienie lampy. Wyposaż się w ledowe lampki na baterie. Na nich umieść dużą butelkę lub dzbanek wypełniony wodą. Zdziwisz się jak dużo światła może dać taka
Do oświetlenia wnętrza domu dobrze sprawdzą się także lampki choinkowe zasilane przez baterie
3. Zabezpieczenie żywności
Jeśli prądu zabraknie zimą, to szybko psującą się żywność koniecznie wystaw na balkon lub przechowuj na podwórku. Jeśli awaria zaskoczy Cię podczas cieplejszych miesięcy, to postaraj się przetworzyć jedzenie, któremu grozi zepsucie. Poszukaj też chłodnego miejsca w domu (np. piwnica, komórka lokatorska) i tam przenieś część pokarmów.
4. Szybkie ładowanie
Telefony i powerbanki możesz naładować w samochodzie. Pamiętaj też, aby podczas przerwy w dostawie energii elektrycznej ograniczyć poruszanie się autem. Wyłączone oświetlenie oraz sygnalizacja świetlna zwiększa prawdopodobieństwo kolizji drogowych.
5. Brak prądu to brak ogrzewania
Jeśli potrzebujesz dogrzać pokój, domek na działce czy przyczepę kempingową, to tego celu możesz wykorzystać samodzielnie wykonany piecyk. Wystarczy jedna, lub dwie doniczki terakotowe, podgrzewacze tealight i patelnia lub forma do muffinek jako podstawa.
Ustaw na podstawku żaroodpornym, patelni czy blaszce, tealighty. Podpal je i postaw na nie odwróconą doniczkę. Tealighty rozgrzeją naczynie i doniczkę, tworząc źródło ciepła, które może działać przez kilka godzin.
Jakie są Twoje patenty na przetrwanie podczas awarii prądu?