PoradyLajfhaki12 sekretów z pracy mechanika samochodowego. Niechętnie się nimi dzielą

12 sekretów z pracy mechanika samochodowego. Niechętnie się nimi dzielą

12 sekretów z pracy mechanika samochodowego. Niechętnie się nimi dzielą
Aleksandra
30.11.2019 10:20, aktualizacja: 30.11.2019 14:36

Ile razy było tak, że czułeś się oszukany po wizycie u mechanika? Nie mając odpowiedniej wiedzy i nie znając ich sztuczek, czułeś, że coś jest nie tak, ale nie wiedziałeś do końca co. Dziś zdradzamy tajniki tego, jak specjaliści od naszych samochodów próbują czasem podwyższyć cenę za usługę, wmawiając przy okazji, że była ona niezbędna do tego, aby auto jeździło. Taaaak, na pewno ;)

Przed następną wizytą u mechanika pamiętaj o tych 12 poradach, dzięki którym nie dasz się po raz kolejny wprowadzić w maliny!

1. Techniki szantażu

Niektórzy mechanicy powiedzą, że za niską cenę 2000 złotych, naprawią Twój samochód przed wybuchem, jeśli tylko założysz zimowe opony i że nikt inny nie jest w stanie tego zrobić. Taaaak, na pewno.

3. Sprawdź certyfikat (szczególnie ASE)

Jeśli będzie takie posiadać, na pewno z chęcią się nimi pochwali. A jeśli będzie Cię zbywać, możesz uznać, że to powód do niepokoju.

4. Nie opuszczaj warsztatu, zanim wszystkiego dobrze nie zrozumiesz

Mechanicy mogą używać niezrozumiałej dla Ciebie terminologii, abyś poczuł się zakłopotany i nie chciał wnikać w to, co naprawdę dzieje się z Twoim autem. Nie daj się wyprowadzić z równowagi i zadawaj dużo pytań - w końcu chodzi o Twój samochód i Twoje bezpieczeństwo.

6. Mechanik zrobi naprawdę wiele, aby dostać od Ciebie trochę więcej pieniędzy

Najlepiej, żebyś znał dokładnie swoje auto, aby ktoś nie zaskoczył Cię tym, że nagle musisz coś wymienić, co w praktyce nie potrzebuje wymiany. Tak, wiemy... To brzmi strasznie, ale to częsta praktyka.

7. Cena, którą mówi za usługę nie zawsze równa się temu, ile ona naprawdę kosztuje

Zawsze zbieraj najpierw informację na temat tego, ile może dana usługa kosztować u różnych mechaników. Możesz być w ogromnym szoku, gdy poznasz cenę...

8. Warsztat powinien być schludny. Jeśli jest jednym wielkim bałaganem, koniecznie zmień mechanika

9. Jeśli mechanik oferuje, że zrobi coś dodatkowo po kosztach, nie ufaj mu.

Mówi tak w nadziei, że docenisz jego dobrą wolę i chęć pomocy, a prawda jest taka, że nie zrobi zbyt wiele, ale weźmie dodatkowe pieniądze.

10. Zawsze najpierw pytaj o szacunkowy koszt usługi, żebyś potem nie zdziwił się za bardzo

11. Poproś mechanika, aby oddał Ci stare części

Dzięki temu będziesz wiedzieć za co dokładnie zapłaciłeś i że nie wydałeś ciężko zarobionych pieniędzy na marne.

12. Poznaj swój samochód

Niestety żółtodzioba mechanik wyczuje na kilometr i od razu będzie wiedział, że się nie znasz i można Cię trochę wykorzystać - a przecież tego nie chcesz, prawda? Poznaj swój samochód na tyle, aby nikt Cię nigdy nie zaskoczył.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także