Triki na uprawę róż dla zabieganych osób. Będą kwitnąć bez zbędnego wysiłku
Dla wielu osób różane krzewy to najpiękniejsza ozdoba, jaką można mieć w ogrodzie. Pokażemy ci, jak dbać o róże, aby wyrosły bujne, zdrowe i okazałe. Wszyscy okoliczni sąsiedzi będą ci zazdrościć twoich krzewów.
24.03.2023 | aktual.: 24.03.2023 14:05
Aby móc pochwalić się pięknymi okazami róż, należy znać i stosować podstawowe zasady ich pielęgnacji. Jak sadzić? Kiedy? Jak często i czym podlewać? Nawozić czy nie nawozić? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Kiedy i gdzie sadzić róże?
Są dwie pory, w których można sadzić róże: wczesna wiosna (od końca marca do końca kwietnia) lub jesień (od końca września do końca października). Doświadczeni ogrodnicy zgodnie twierdzą, że najlepiej jest zasadzić je w jesieni. Rośliny wtedy szybciej się ukorzenią i dzięki temu wiosną wcześniej rozpoczną wegetację. Jeśli jednak zdecydujesz się posadzić je na wiosnę, to nie zrobisz im przez to bynajmniej żadnej krzywdy. Wystarczy, że dobrze je poprowadzisz i odpowiednio o nie zadbasz, a będą równie okazałe.
Bardzo ważna jest gleba. Kluczowe jest, żeby jej pH mieściło się w przedziale 5,5 – 7,0 (niektórzy twierdzą, że lepiej stosować węższy zakres: 6,0-7,0). Jej odczyn ma być lekko kwaśny lub obojętny. Róże potrzebują też sporej ilości bezpośredniego słonecznego światła. Optymalna dla nich dawka to minimum 5-6 godzin dziennie. Kochają przy tym zwłaszcza poranne światło, które służy im najlepiej.
Jak dbać o róże? Podlewanie i nawożenie
Podlewaj swoje róże dość rzadko (nie częściej niż dwa razy w tygodniu przy normalnych warunkach pogodowych), ale za to obficie (dzięki temu woda dotrze do głębszych warstw gleby i bezpośrednio do ich korzeni). Do podlewania najlepiej jest użyć wody deszczowej. Ta z kranu nie do końca im służy, bo często jest twarda i zawiera chlor. Jeśli już, to przed zastosowaniem przetrzymaj ją przez kilka godzin w konewce. Część chloru przez ten czas się ulotni.
Róże bardzo dobrze reagują na odżywianie ich nawozem. Taki zabieg warto rozpocząć wczesną wiosną i powtarzać 2-3 razy w okresie wegetacji. Nawożenie należy zakończyć na przełomie lipca i sierpnia. Świetnie sprawdzają się w tym nawozy NPK, które zwierają azot, fosfor i potas — niezwykle przydatne różom do wzrostu. Warto też uzupełnić odżywianie nawozem bogatym w magnes, siarkę, miedź, żelazo i mangan.
Może cię również zainteresować: Sekret uprawy kapryśnego fikusa benjamina w domu. Jak dbać, żeby nie zrzucał liści?