PoradyZimą nasze babcie trzepały dywany na śniegu. Znały zalety tej metody

Zimą nasze babcie trzepały dywany na śniegu. Znały zalety tej metody

Trzepanie dywanów na śniegu było kiedyś praktykowane przez nasze babcie i nasze mamy. W ostatnich latach wraca jednak do łask i wręcz stało się modne. Ale czy to się w ogóle w praktyce sprawdza? I co właściwie daje? Pokażemy Ci też, jak to masz zrobić.

trzepanie dywanów na śniegu fot. freepik
trzepanie dywanów na śniegu fot. freepik
Manuel

Mróz - Twój (niedoceniony) przyjaciel

Jeśli chodzi o domowe porządki, w tym czyszczenie dywanów, to zima jest porą roku, z której zdecydowanie warto skorzystać. Zwłaszcza jeśli na zewnątrz panują ujemne temperatury. Bardzo skutecznie zabija ono bowiem znaczną część bakterii i zarazków, jakie mogą znajdować się m. in. na Twoim dywanie. Co ważne, wybijesz też w ten sposób wszelkie zarodniki pleśni i grzybów, które mogły się na nim osadzić. Dlatego nie tylko warto dywan trzepać na śniegu, ale także np. wystawić go w jakiś dzień na mróz (najlepiej na 48 godzin, o ile to tylko możliwe. Zabijesz w ten sposób bardzo dużą część zarazków). Nie będzie to wymagało od Ciebie praktycznie żadnego nakładu pracy, a korzystnie przełoży się to na zdrowie Twoje i całej Twojej rodziny.

Jeśli natomiast nie chcesz lub nie możesz na tak długo wystawiać na zewnątrz swojego dywanu, to trzepanie go na śniegu też jest wartym rozważenia sposobem pozbycia się z niego znaczącej części roztocz i bakterii. Nie bez powodu ten sposób stosowały w przeszłości nasze mamy i babcie. Jest to rzeczywiście skuteczne i sprawia, że w domu oddycha się lepiej i zdrowiej, a dzieci i zwierzęta nie mają kontaktu z aż tak dużą ilością zarazków.

trzepanie dywanów na śniegu, fot. freepik
trzepanie dywanów na śniegu, fot. freepik

Trzepanie dywanów na śniegu krok po kroku

Trzepanie dywanów na śniegu jest stosunkowo łatwym zadaniem, które zajmie Ci mniej więcej 15-20 minut. Wystarczy, że rozłożysz dywan na śniegu, najlepiej na grubej warstwie, która nie jest jednak całkowicie zbita. Następnie masz dwie opcje do wyboru. Albo po prostu zaczniesz energicznie okładać dywan trzepaczką, najpierw z jednej, a potem z drugiej strony. Drugi sposób polega na tym, że za pomocą miotły naniesiesz na wierzchnią warstwę śnieg. Następnie musisz go energicznie zamieść. I to już wszystko. Gdzieś po kwadransie energicznej zabawy możesz od razu dywan zabrać do domu.

trzepanie dywanów na śniegu fot. freepik
trzepanie dywanów na śniegu fot. freepik

Przy trzepaniu dywanów na śniegu trzeba jednak uważać na parę rzeczy. Przede wszystkim temperatura musi być ujemna. Inaczej dywan może łatwo zamoknąć, kiedy jest rozłożony na śniegu. Inną ważną sprawą jest obecność na śniegu soli lub jakichkolwiek zanieczyszczeń - uważaj po prostu, gdzie go rozkładasz.

Jeśli masz lodówkę starszą niż 5 lat, zrób test szczelności. Może mieć wpływ na rachunki!