PoradyLajfhakiTwój balkon będzie najpiękniejszy na osiedlu. Ten kwiat robi robotę, sąsiedzi oniemieją

Twój balkon będzie najpiękniejszy na osiedlu. Ten kwiat robi robotę, sąsiedzi oniemieją

werbena zwisająca na balkonie, fot. Gettyimages
werbena zwisająca na balkonie, fot. Gettyimages

10.05.2023 20:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Werbena zwisająca na balkonie to popularna ozdoba, która wiedzie prym wśród roślin balkonowych. W okresie letnim cieszy oczy na wielu tarasach i balkonach. Aby prawidłowo kwitła, należy zapewnić jej odpowiednie warunki. Podpowiadamy, jak o nią zadbać, aby kwitła bujnie i przez długi czas.

Werbena zwisająca jest rośliną jednoroczną. Jej pędy mogą osiągać nawet 50 cm długości. Teraz jest dobry czas na jej rozkwit, bo właśnie w maju są sprzyjające dla niej warunki. Jeśli odpowiednio o nią zadbasz, może wytrzymać nawet do października. Zobacz, w jaki sposób to zrobić.

Werbena zwisająca na balkon — co warto wiedzieć?

Werbena zwisająca nie jest rośliną wymagającą. Nie oznacza to jednak, że można zostawić ją samą sobie. Jak o każdą roślinę, również o werbenę należy odpowiednio zadbać. Wtedy odwdzięczy nam się pięknymi kwiatami i będzie zachwycać jako ozdoba balkonu. Podstawą jest odpowiednie podłoże. Werbena zwisająca potrzebuje gleby: próchniczej, żyznej i dobrze przepuszczalnej. Możesz skorzystać z ziemi do roślin kwitnących, którą zakupisz w sklepie ogrodniczym. Werbena zwisająca źle znosi podłoże wyjałowione i piaszczyste.

Obraz

Jakie stanowisko należy zapewnić werbenie zwisającej?

Roślina ta lubi słońce i ciepło, dlatego świetnie sprawdzi się w donicach zawieszonych na balustradach. Werbenie nie zaszkodzi też lekko zacienione miejsce. Sadzenie na jej stałe miejsce powinno odbywać się w połowie maja. Wtedy nie ma już ryzyka występowania przymrozków. Jest jedno zagrożenie dla werbeny zwisającej w okresie letnim — zimne i deszczowe dni, które mogą doprowadzić do zamierania rośliny. Ważne jest też podlewanie jej, ponieważ lubi stałą wilgoć w podłożu. W upalne dni podlewaj ją codziennie, zaś w chłodniejsze — raz na kilka dni. Stosuj też odpowiednie odżywki. Nawóz dodawaj do podłoża po dwóch do trzech tygodni od posadzenia sadzonek w skrzynkach. Raz w tygodniu używaj nawozu przeznaczonego do roślin kwitnących. Jest on bogaty w potas i fosfor. Unikaj preparatów mających dużą ilość azotu.

Obraz

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także