PoradyTwój telefon cię szpieguje. Sprawdź, jak wyłączyć podsłuch

Twój telefon cię szpieguje. Sprawdź, jak wyłączyć podsłuch

Podsłuch w telefonie. Fot. Gettyimages
Podsłuch w telefonie. Fot. Gettyimages
Manuel
14.03.2023 21:01

Twój telefon w jakiś sposób dziwnie się sprawuje, np. samodzielnie włącza i wyłącza? A może sam uruchamia lub zamyka jakieś aplikacje? To mogą być objawy tego, że masz podsłuch w telefonie.

Co może wskazywać na to, że mam założony podsłuch w telefonie?

We współczesnych, zaawansowanych technologicznie smartfonach łatwiej jest założyć podsłuch niż w starych komórkach - cóż za paradoks. Dlatego właśnie tak wielu polityków i ludzi ze świata biznesu używa starych Nokii.

Do nowszych telefonów dużo prościej jest się włamać. I nie potrzeba w tym celu montować manualnie jakiejś pluskwy tak jak na filmach szpiegowskich. Wystarczy, że ktoś, lub my sami ściągnie na nasze urządzenie jakiś zainfekowany plik.

Jest kilka rzeczy, które mogą wskazywać na to, że ktoś:

  • podsłuchuje cię;
  • czyta to, co piszesz;
  • śledzi to, co robisz;
  • na bieżąco wie, gdzie telefon zabierasz.
Male hand holding a smartphone with unknown caller displayed on screen. Privacy, fraud, cybercrime and spying concepts
Male hand holding a smartphone with unknown caller displayed on screen. Privacy, fraud, cybercrime and spying concepts

Pierwszą niepokojącą wskazówką jest zazwyczaj automatyczne włączanie się i wyłączanie telefonu.

Może się także zdarzyć, że pewnego razu ze zdziwieniem zauważysz, że nagle samodzielnie uruchomi się lub zamknie jakaś aplikacja.

Inną alarmującą przesłanką jest znacznie szybciej wyczerpująca się bateria - choć powody tego mogą być różne. Być może po prostu ściągnąłeś jakąś apkę, która "żre" bardzo dużo energii. Jednak jeśli w ostatnim czasie nic takiego nie miało miejsca, a poziom baterii dużo szybciej spada, to są to powody, by nabrać podejrzeń.

podsłuch w telefonie, fot. freepik
podsłuch w telefonie, fot. freepik

Osobną sprawą jest to, że często podsłuchują nas producenci naszych telefonów czy popularnych aplikacji.

Każdy już chyba zauważył "dziwną zbieżność" tego, że np. rozmawiał z kimś o zamówieniu pizzy, a od razu po otwarciu przeglądarki w telefonie pojawiła mu się reklama lokalnej pizzerii.

Z tego typu zjawiskami dużo trudniej jest walczyć. Trzeba wtedy kupować znacznie droższe telefony, które są modyfikowane przez profesjonalnych hackerów i specjalistów od bezpieczeństwa (tak, są takie rzeczy w sieci).

Jak mogę ustalić, czy mam założony podsłuch w telefonie?

Na ten moment nie istnieje żadna jednoznacznie skuteczna metoda na sprawdzenie, czy ma się założony podsłuch w telefonie. Każda działa na innych zasadach. Jeśli chodzi o kody, to pomocne mogą okazać się następujące: "*#21#" oraz "*#62#". Za ich pomocą sprawdzisz status przekierowania połączeń.

Young woman’s hand holding a smart phone with a close-up of human ear on it
Young woman’s hand holding a smart phone with a close-up of human ear on it

Warto też dokładnie przejrzeć listę administratorów urządzenia. Są na niej podane programy, które mają uprawnienia administratorskie. Czy jest tam coś, czego sam nie instalowałeś albo co nie było już zainstalowane w momencie kupna telefonu?

Jeśli tak, to poprzez wyszukiwarkę Google postaraj się ustalić, co to za aplikacja. Warto też przejrzeć uprawnienia aplikacji. Może jakaś nietypowa ma dostęp do aparatu, mikrofonu lub twojej lokalizacji? Jeśli tak, to odbierz jej dostęp.

iPhone dostał drugie życie! | Dokładnie czyszczenie iPhone'a

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także