Twoja lodówka dziwnie buczy? Od razu sprawdź tę jedną rzecz, a problem zniknie
Jeśli zastanawiasz się dlaczego Twoja lodówka buczy i czy powinieneś się tym przyjmować, to za chwilę poznasz wszystkie sytuacje, w których jest to normalne i OK. A także takie, w których powinno Cię to zaniepokoić i skłonić do wezwania serwisanta.
30.12.2022 15:41
Dlaczego moja lodówka buczy?
Generalnie to normalne, że urządzenia takie jak lodówka, wydają dźwięki podczas swojej pracy. W przeciwieństwie do np. zmywarki, która wydaje dźwięk, wyłącznie gdy ją uruchamiamy, lodówki muszą pracować 24 godziny na dobę. Jak jednak odróżnić normalne dźwięki od tych, które mogą wskazywać na poważne problemy z funkcjonowaniem lodówki?
Zanim zrobisz coś z hałasami w lodówce, wyreguluj nóżki. Często to jedyny powód, że lodówka buczy i brzęczy. Użyj poziomicy i sprawdź ustawienie lodówki względem podłoża.
Sprawdź, skąd pochodzi niepokojący dźwięk
Jeżeli przyczyna nie leży w ustawieniu sprzętu, musisz podjąć pewne kroki, aby dowiedzieć się, skąd dokładnie pochodzi dźwięk. Wyjmij instrukcję obsługi lodówki i przy użyciu ucha posłuchaj, która część wydaje najgłośniejszy dźwięk.
Czy jest to na górnej, środkowej, czy dolnej części Twojej lodówki? Co powoduje ten brzęczący dźwięk? Jeśli dźwięk pochodzi z górnej części lodówki, problem może być spowodowany przez grzałkę odszraniania, elementy sterujące temperaturą lub wentylator parownika.
Natomiast jeśli dźwięk pochodzi ze środkowej części lodówki, to problem może być spowodowany skraplaczem, uszczelką lub cewkami.
Z kolei jeśli dźwięk pochodzi z dolnej części lodówki, to problem może być spowodowany sprężarką, timerem odszraniania lub panewką spustową.
Uwaga: umiejscowienie konkretnych części lodówki będzie zależało od jej modelu i marki. Dlatego ważne jest, aby przejrzeć instrukcję obsługi lodówki.
Czy nowa lodówka może buczeć?
Nie powinieneś się przejmować dźwiękiem, jaki wydaje Twoja lodówka, jeśli jest jeszcze nowa. Jeśli słyszysz brzęczący dźwięk w ciągu pierwszych kilku dni, nie powinieneś się tym martwić. Dzieje się tak dlatego, że nowe lodówki wciąż regulują swoją sprężarkę i wentylatory, aby dać im najlepszą wydajność.
Kiedy należy się martwić buczeniem?
W zależności od przyczyny dźwięku, w grę może wchodzić poważna naprawa. W innych przypadkach lodówka może wymagać tylko czyszczenia lub drobnych napraw. Co może być nie tak?
- źle umiejscowiona panewka odpływowa;
- uszkodzony silnik wentylatora skraplacza;
- wadliwie działające cewki skraplacza;
- nieszczelna uszczelka drzwi;
- uszkodzony timer odszraniania (utknął w trybie chłodzenia);
- awaria silnika wentylatora parownika;
- niesprawny kompresor(to najpoważniejszy problem, jaki może wystąpić);