PoradyTwoja lodówka ma ciepłe boki? Oto przyczyna, którą lepiej szybko usunąć

Twoja lodówka ma ciepłe boki? Oto przyczyna, którą lepiej szybko usunąć

Większość z nas kompletnie nie ma pojęcia czy ciepłe boki lodówki powinny nas niepokoić i czy oznacza to, że nasze urządzenie jest zepsute. W tym krótkim artykule wyjaśnimy dokładnie skąd się owe ciepłe boki biorą i czy należy się ich bać.

Ciepłe boki lodówki fot. freepik
Ciepłe boki lodówki fot. freepik
Manuel

"Czy moja lodówka jest zepsuta, skoro jej boki są ciepłe?"

Lodówki działają poprzez przekazywanie ciepła z wnętrza jej komory na zewnątrz. Dlatego też należy spodziewać się odrobiny ciepła z boków lodówki. Jednak, gdy stają się one zbyt ciepłe w dotyku, może to oznaczać, że z lodówką jest coś nie tak. Nie wszystko jest jednak stracone. W większości przypadków (ale niestety nie zawsze) wystarczy kilka prostych poprawek, aby zaradzić temu problemowi.

Skąd się biorą ciepłe boki lodówki i jak działa to urządzenie?

Lodówki działają poprzez wykorzystanie mocy procesu parowania do schłodzenia swoich komór. Odbywa się to poprzez ciągłe odparowywanie i skraplanie gazu chłodniczego, który przepływa przez miedziane rurki wewnątrz lodówki. Rurki te nazywane są parownikiem (część, która odbiera ciepło, czyli sprawia, że rzeczy są zimne) i skraplaczem (część, która przekazuje ciepło na zewnątrz). Ciepło, które odczuwasz z boków lodówki pochodzi z kondensatora i miedzianych rur prowadzących do niego.

Ciepłe boki lodówki, fot. freepik
Ciepłe boki lodówki, fot. freepik

Powody dla których boki lodówki mogą być ciepłe, albo wręcz gorące

Po dotknięciu boków lodówki należy spodziewać się odrobiny ciepła. Jednak, gdy stają się one nienormalnie gorące, może to wskazywać na problem z Twoją lodówką. Poniżej przedstawiamy możliwe przyczyny.

Brak przestrzeni wentylacyjnej wokół lodówki

Twoja lodówka potrzebuje około 5 cm przestrzeni wentylacyjnej po bokach i z tyłu oraz 10 cm u góry, aby transfer ciepła był efektywny. Jeśli lodówka nie ma takiej przestrzeni wentylacyjnej, ciepło pochodzące ze skraplacza może odbijać się od ściany, powodując gwałtowny wzrost temperatury otoczenia wokół lodówki. To sprawia, że lodówka pracuje ciężej niż powinna.

Brudne cewki skraplacza

Jeśli nie konserwujesz odpowiednio swojej lodówki, kurz i brud z czasem pokryją cewki skraplacza. Ta powłoka brudu uniemożliwi prawidłowe rozpraszanie ciepła. Aby prawidłowo zdiagnozować problem, sprawdź wentylator skraplacza znajdujący się w następujących miejscach: z tyłu, obok kompresora lub wewnątrz tylnego panelu lodówki. Jeśli cewki są brudne wyczyść je.

Nieprawidłowo działający wentylator skraplacza

Niektóre modele lodówek (zazwyczaj tzw. modele "no-frost") mają wentylator, który pomaga schłodzić skraplacz. Jeśli ten wentylator działa nieprawidłowo w jakikolwiek sposób, może to spowodować, że boki lodówki staną się gorące. Aby temu zaradzić sprawdź, czy wentylator skraplacza działa swobodnie. Odłącz lodówkę i wyczyść ją, jeśli jest brudna. Jeśli wentylator nadal nie działa, być może trzeba będzie go wymienić.

Sztuczki marketingowe, które stosuje na nas Biedronka