Twoje anturium żółknie? Jedna mała zmiana i sobie z tym poradzisz
Powodów tego, że anturium żółknie może być kilka. Podpowiemy Ci, jak je rozróżnić. A następnie, jak sobie z tym problemem poradzić, tak, żeby Twoja roślinka odzyskała pełnię zdrowia i ponownie zachwycała swoim widokiem.
30.12.2022 10:08
Dlaczego anturium żółknie?
Liście anturium żółkną zazwyczaj z powodu jakichś zmian w nawykach pielęgnacyjnych. Obejmuje to nadmierne podlewanie liści, niską wilgotność, wystawienie na nadmierne działanie promieni słonecznych i karmienie słabymi nawozami. Wahania temperatur i dostarczanie nieodpowiedniej mieszanki glebowej także mogą powodować żółknięcie liści.
#1 Nadmierne podlewanie
Rośliny anturium wymagają, by ich gleba była wilgotna, nie mokra. Twoim zadaniem jest upewnienie się, że utrzymujesz właściwy poziom wilgotności podczas podlewania. Jeśli gleba pozostanie mokra zbyt długo, doprowadzi to do gnicia korzeni, co jest niebezpieczną sytuacją dla każdej rośliny. Uniemożliwi napowietrzenie gleby, a korzenie w zasadzie się uduszą. Nadmierne podlewanie spowodowałoby, że liście stałyby się pomarszczone i żółte w krótkim czasie. Kwiaty stracą swoje kolory, a liście zwiędną. Istotne staje się zapewnienie przerw między podlewaniem.
#2 Niewłaściwy poziom wilgotności
Jeśli ustabilizowałeś harmonogram podlewania, ale liście wciąż żółkną to głównym problemem jest poziom wilgotności. Rośliny anturium pochodzą z lasów tropikalnych, gdzie poziom wilgotności jest wysoki w porównaniu do tego w Twojego domu. Ponieważ rośliny anturium pochodzą z lasów tropikalnych, najlepiej rozwijają się w środowisku o wysokiej wilgotności.
Sytuacja anturium pogarsza się w zimie, gdy roślina jest narażona na działanie systemów grzewczych. Możesz utrzymać optymalną wilgotność dla anturium w pomieszczeniach na kilka sposobów. Umieść anturium na tacy z wodą wypełnioną kamyczkami. Ewentualnie umieść ją z innymi roślinami tworząc mini szklarnię. Dobrą opcją jest także nawilżanie liści poprzez ich zraszanie wodą. Rób to raz dziennie.
#3 Nieefektywne nawozy
Anturium nie wymaga dużego nawożenia, ale docenia regularną dawkę nawozu dla roślin domowych. Prawidłowym sposobem nawożenia jest zasilanie jej nawozem rozpuszczalnym w wodzie raz w miesiącu. Jednakże nadmierne nawożenie rośliny może doprowadzić do uszkodzenia jej liści. Nadmiar składników odżywczych stanie się toksyczny dla rośliny i spowoduje, że liście zaczną żółknąć. Jeśli przesadziłeś z nawożeniem anturium, powinieneś natychmiast wyjąć je z doniczki. Pozostaw anturium na kilka dni poza nią przed przesadzeniem do nowej doniczki.
#4 Zła jakość gleby
Gleba odgrywa ważną rolę w zatrzymywaniu wody i wilgoci, co jest kluczowe dla zdrowego wzrostu każdej rośliny. Większość odmian anturium preferuje mieszankę gleby, która dobrze odprowadza wodę, ale zachowuje wystarczającą ilość wilgoci dla rośliny. Jeśli gleba anturium nie pozwala na dodatkowy drenaż lub absorpcję składników odżywczych, liście będą żółte. Odpowiednie napowietrzanie jest także niezbędne, by zapobiec uwięzieniu dwutlenku węgla w glebie. Idealną mieszanką dla anturium jest mieszanka mchu torfowego i wermikulitu lub perlitu. Ta mieszanka pozwoli liściom rozkwitnąć i utrzyma odpowiednie pH gleby, aby zapobiec żółknięciu liści.
#5 Nadmierne lub słabe światło słoneczne
Bezpośrednie światło słoneczne jest szkodliwe dla liści anturium. W swoich rodzimych rejonach rośliny te rosną w cieniu drzew. Wystawienie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych może być przyczyną żółknięcia liści w gorących, słonecznych miesiącach roku. Nadmierne nasłonecznienie spowoduje przypalenie liści, ich zżółknięcie, a czasem także powstanie śladów przypalenia i brązowych plam. Rośliny anturium preferują pośrednie światło słoneczne, które można znaleźć w oknach skierowanych na północ, zachód lub wschód. Uważaj jednak, by nie przesadzić w druga stronę, bo anturium nie zakwitnie w warunkach słabego oświetlenia i będzie rosło powoli.
#6 Stres temperaturowy
Jeśli temperatura jest powyżej lub poniżej zalecanego zakresu, rośliny anturium zareagują poprzez rozwój odbarwionych liści. Roślina ta rozwija się w temperaturze 21-29 stopni Celsjusza. Niższe temperatury zmniejszają u niej aktywność enzymów roślinnych. To powoduje stres i spowalnia fotosyntezę. Zbyt wysokie temperatury doprowadzają z kolei do spalenia i zżółknięcia liści.