PoradyTwoje drewniane schody skrzypią? Szybko je wyciszysz tanim produktem z apteki

Twoje drewniane schody skrzypią? Szybko je wyciszysz tanim produktem z apteki

Skrzypiące schody drewniane fot. freepik
Skrzypiące schody drewniane fot. freepik
Manuel

24.01.2023 20:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Skrzypiące schody mogą być irytujące, ale na szczęście można łatwo temu zaradzić. Za chwilę pokażemy Ci kilka prostych sposobów na skrzypiące schody drewniane. Dzięki nim całkowicie je wyciszysz w kilka minut.

Zlokalizowanie skrzypienia

Skrzypiące schody są jednym z najbardziej irytujących problemów, jaki może Cię spotkać. Główną przyczyną jest zazwyczaj zużycie elementów schodów powodujące ocieranie się jednego drewnianego fragmentu o drugi (niekoniecznie schodka o kolejny schodek. Dużo częściej dwóch elementów jednego schodka) lub ocieranie się drewna o metalowy gwóźdź lub śrubę.

Żeby się tego skrzypienia pozbyć, to najpierw trzeba je zlokalizować. W tym celu powoli przejdź w górę i w dół schodów, zwracając uwagę na wszelkie skrzypiące stopnie. Zaznacz w jakiś sposób te, które skrzypią. Spróbuj też określić, czy skrzypienie pochodzi z tyłu, z boku, czy z przodu schodka. Pomoże Ci to znacząco przy poradzeniu sobie z problemem. W tym celu stań na środku każdego głośnego stopnia i kołysząc się lekko z boku na bok, a następnie do przodu i do tyłu przetestuj go. Jeśli już ustaliłeś co i jak, to możesz przejść do rozwiązywania problemu.

skrzypiące schody drewniane, fot freepik
skrzypiące schody drewniane, fot freepik

Jak wyciszyć skrzypiące schody drewniane?

Jeśli dany stopień schodków jest wykonany z więcej niż jednej drewnianej części - a tak jest zazwyczaj w większości konstrukcji - to skrzypienie może być spowodowane ocieraniem się ich o siebie. Zwykle można się bardzo łatwo pozbyć skrzypienia smarując nachodzące na siebie, skrzypiące partie smarem. Dobrze sprawdzi się tutaj sproszkowany grafit, sproszkowany steatyt lub po prostu talk (z reguły jest najbardziej dostępny, choć dwa poprzednie są od niego nieco lepsze w rozwiązywaniu tego problemu).

Alternatywnie możesz też użyć gwoździ, aby zniwelować szczeliny, które powodują skrzypienie. Pod względem estetycznym jest to na pewno dużo mniej korzystne rozwiązanie, ale jeśli Ci to nie przeszkadza, to warto je rozważyć. Ta metoda często eliminuje bowiem problem na zawsze, albo przynajmniej na bardzo długo (sztuczkę ze smarem trzeba zazwyczaj co jakiś czas powtarzać).

Najpierw umieść ciężki przedmiot po obu stronach obszaru, który skrzypi, a następnie wbij gwoździe po obu jego stronach. W ten sposób wyeliminujesz luz, który się pojawił pomiędzy jedną drewnianą deską, a innym komponentem schodka. Gwoździe najlepiej jest wbijać w tym przypadku pod kątem około 60 stopni - najefektywniej eliminuje to problem z luzem pod deską.

Zobacz, mamy sposób na brud i nieprzyjemny zapach ze zmywarki!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także