Tyle prądu zużywa ładowarka do telefonu, jeśli pozostawimy ją w gniazdku
Wiele osób zastanawia się, ile prądu zużywa ładowarka do telefonu. Czy jeśli po załadowaniu go pozostawimy ją w gniazdku, to będzie nas to kosztowało jakieś poważne pieniądze, czy też grosze? I ile właściwie?
29.09.2022 11:39
Zmiany nawyków przez szalejące ceny
Do tej pory wielu Polaków nie przejmowało się ładowarką pozostawioną w gniazdku po załadowaniu telefonu. Niektórzy swoich urządzeń ładujących nigdy nie odłączali. Ale wraz z tym, jak ceny prądu z miesiąca na miesiąc skaczą do góry, coraz więcej osób chce wiedzieć, ile właściwie ich dotychczasowe przyzwyczajenia ich kosztują. I czy warto je zmieniać, by zaoszczędzić trochę grosza? Odpowiadając w skrócie: raczej nie są to sumy, które cokolwiek zmienią w Twoich miesięcznych wydatkach. I raczej nie opłaca się cokolwiek tutaj zmieniać. Zaraz wytłumaczymy Ci dokładnie dlaczego.
Czy ładowarka pobiera prąd, jeśli pozostawimy ją w gniazdku?
W sieci można znaleźć liczne wypowiedzi osób, które były ciekawe, czy ich ładowarka dalej pobiera prąd, kiedy jest w gniazdku, a nie jest już do niej podłączony telefon. Aby to zbadać niektórzy kupują mierniki prądu, a te bardzo często pokazują im zerowy pobór mocy w takich przypadkach. Jednak nietrudno zauważyć, że ładowarki wetknięte w gniazdko - pomimo tego, że niby nic nie pobierają, to jednak się nagrzewają. Jak więc jest to możliwe?
Prawda jest taka, że ładowarki pobierają prąd, ale większość sklepowych mierników nie jest w stanie tego wykryć. Bo ów pobór jest za niski, by go zauważyły. Wynosi on w granicach od 0,09 W do 1 W, zależnie od modelu ładowarki (niektórzy podają wyższe wartości, ale raczej nigdy nie przekraczają one 2,4 W). Jeśli zastanawiasz się, ile to jest w złotówkach, to ujmując to najprościej jak się da: jeśli regularnie zdarza Ci się zostawiać podłączoną na kilka godzin do gniazdka ładowarkę po załadowaniu telefonu, to rocznie będzie Cię to kosztować kilka złotych więcej.
Ile prądu zużywa ładowarka do telefonu?
Podczas ładowania ładowarka do telefonu zużycie ok 10-20 W (inaczej 0,01-0,02 kW). W przeliczeniu na złotówki, w skali roku, nawet przy bardzo częstym ładowaniu, będą to koszty nie przekraczające kilku złotych. Oczywiście należy wziąć tu pod uwagę, że stawka za prąd różni się na terenie całego kraju. W zależności od dostawcy prądu i wybranej taryfy. Jeśli chciałbyś poznać dokładny koszt musiałbyś sobie go obliczyć sam. Najłatwiej to zrobisz w oparciu o ostatni rachunek z elektrowni. Tam masz wymienione wszystkie swoje stawki za kWh o każdej porze dnia.
Na końcu jeszcze 2 przydatne wzory, które Ci się przydadzą do wyliczenia kosztów:
- moc urządzenia * czas jego pracy : 1000 = wartość w kWh – tyle energii zużywa wybrane urządzenie działające konkretną ilość godzin
- ilość zużytych kWh * stawka za energię = wartość w PLN – tyle trzeba zapłacić za prąd zużyty przez urządzenie działające przez wybraną ilość godzin
A tutaj przeczytasz o tym, jak zmienić nawyki żeby zaoszczędzić.