Tylko ta jedna rzecz ułatwi prasowanie koszul. Zrobisz to 2x lepiej i szybciej
Mam pół godziny do ważnego wyjścia i jeszcze wiele nie zrobionych rzeczy. Jak szybko wyprasować koszulę, żeby to zrobić jednocześnie dobrze, a przy tym nie tracić cennego czasu? Pokażemy Ci dokładnie, jak powinieneś się do tego zabrać.
02.02.2023 14:23
Dwie szkoły prasowania koszul...
Obecnie można się spotkać z dwoma krańcowo różnymi sposobami prasowania koszul. Pierwszy tradycyjny i uznawany przez większość ekspertów mówi, że najlepiej jest zacząć od najmniejszych elementów, a na sam koniec pozostawić duże partie. Druga szkoła spopularyzowana przez niektórych influencerów mówi coś przeciwnego - zacznij od dużych partii, a potem przejdź do drobniejszych elementów. Ludzie, którzy zajmują się jednak zagadnieniem od lat, zdecydowanie odradzają tę druga metodę (choć dla laika różnica może wydawać się znikoma).
Jak szybko wyprasować koszulę?
Kluczem do szybkiego wyprasowania koszuli tak, żeby przy tym wyglądała super, jest odpowiednie jej nawilżenie przed prasowaniem. Idealnie jeśli koszula jeszcze całkowicie nie wyschła po praniu, ale jeśli już to się stało, to ją po prostu zwilż wodą z buteleczki z rozpryskiwaczem. Zauważysz, że różnica będzie naprawdę znacząca. A na dodatek Tobie będzie łatwiej się pracowało. Ważne jest także prasowanie w odpowiedniej temperaturze. Dla typowych bawełnianych koszul wynosi ona 150°C, a dla syntetycznych materiałów, jedwabiu i wszelkich podobnych delikatnych tkanin wynosi ona 120°C. Wyjątkiem od tych reguł jest jednak len - koszule z tego materiału najlepiej jest prasować w temperaturze 180°C.
Jak prawidłowo wyprasować koszulę?
Samo prasowanie zacznij od najmniejszych elementów, czyli w tym przypadku od kołnierza. Rozłóż go i napręż go na desce. Nie powinien on stanowić dla Ciebie większego wyzwania. Teraz czas na mankiety. Rozłóż je jak najszerzej, nie prasuje ich razem z rękawami bo wyjdą z tego wygniecione. Teraz dopiero przyszedł czas na rękawy. Są one zwykle najtrudniejsze, ale eksperci radzą złożyć je wzdłuż szwów. W ten sposób możliwe powstałe zagniecenie będzie najmniej widoczne, jeśli nie potrafisz zbalansować nacisku dochodząc do krawędzi rękawów. Teraz przyszedł czas na "środek" koszuli. Zacznij od części barkowej, a następnie zajmij się największą połacią przebiegającą pośrodku ubrania na plecach. Voila! Twoja koszula jest już gotowy, możesz ruszać do wyjścia!