PoradyLajfhakiTylko tak wiosną uratujesz i odmłodzisz nawet stary krzew forsycji

Tylko tak wiosną uratujesz i odmłodzisz nawet stary krzew forsycji

Kiedy przycinać forsycję fot. getty images
Kiedy przycinać forsycję fot. getty images

23.04.2023 09:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Forsycja to piękna ozdoba ogrodu popularna nie tylko ze względu na swój wygląd, ale też właściwości zdrowotne. Zwiastuje nadejście wiosny swoimi jaskrawożółtymi kwiatami. Jak o każdą roślinę, tak też i o forsycję trzeba dbać. Zobacz więc, kiedy ją przycinać.

Forsycja to bogate źródło witaminy C oraz rutyny. Poleca się ją w chorobach metabolicznych, ponieważ obniża poziom glukozy we krwi. Wiosna to okres jej pielęgnacji. Podpowiadamy, kiedy przycinać forsycję.

Przycinanie forsycji

Cięcie forsycji powinieneś zrobić dopiero po kwitnieniu. Przycięta forsycja zbyt wczesną wiosną nie zakwitnie, bo razem z gałązkami pozbawisz roślinę pąków kwiatowych, które zawiązały się latem ubiegłego roku lub jesienią na świeżych jednorocznych pędach. Gałązki forsycji przycinamy o połowę nad pąkiem lub nad dwoma bocznymi rozgałęzieniami. Krótsze pędy przycina się o 1/3 długości. Zaleca się, aby przycinanie forsycji zacząć jeszcze zanim rozwiną się liście. Po przycięciu jesienią zaczną pojawiać się nowe pędy, które później zawiążą obfite pąki kwiatowe.

Instrukcja przycinania pędów

Pamiętaj, że pędy forsycji przycinać powinieneś ukośnie - zawsze na około 5 mm najlepiej nad młodym, zdrowym pąkiem. Jest to konieczne, ponieważ mniejsza odległość zastosowana między cięciem a pąkiem doprowadzi do uszkodzenia go przez wysuszenie. Odwrotnie - duża odległość poskutkuje powstaniem tzw. suchego czopu. U odrastających pędów forsycji podcinaj wierzchołki. Ten zabieg sprawi, że gałązki bardziej się rozkrzewią. Unikaj zbyt silnego skracania pędów. Dlaczego? Ponieważ, jeśli za mocno je skrócisz, przycięte krzewy wytworzą nadmierne przyrosty, na których nie rozwiną się później kwiaty.

Hans/pixabay
Hans/pixabay

Jak odmłodzić stare krzewy?

Jeśli w swoim ogrodzie masz stare krzewy forsycji, można je odmłodzić właśnie przycinaniem. Jak przyciąć forsycję, jeśli jest wieloletnia? Skraca się jej pędy wiosną do 15-20 cm. Zwłaszcza przyda się to tym krzewom, które były długo zaniedbane i przełamują się pod ciężarem własnych gałęzi. To dobry sposób, aby uratować stary krzew, żeby na nowo mógł zakwitnąć w następnym roku.

tynza/freepik
tynza/freepik

Czym zabezpieczyć ranę pędu?

Kiedy skończysz już przycinanie forsycji, nie zapomnij zabezpieczyć "ran", które powstały w wyniku cięcia. To ważne, aby nie dotknęły ich choroby. Co zatem zrobić? Zastosuj domową maść ogrodniczą. To specyfik, który ma wiele korzystnych właściwości, np. antygrzybiczne. Zrobisz ją bardzo prosto. Wystarczy, że zmieszasz 1 litr farby emulsyjnej z 20 ml środka grzybobójczego Topsin M 500 SC. Zamiennie możesz użyć Miedzianu 50 WP. Następnie połącz składniki bardzo dokładnie. Stworzysz 2% roztwór, którym możesz smarować "rany" pędów.

Darmowy i naturalny nawóz do roślin. Rośliny rosną jak szalone, a Ty płacisz za niego 0 zł!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także