Tylko to zawsze działa na gąsienice i inne szkodniki w ogrodzie! Naturalny tani środek
Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak za pomocą jednego produktu, który każdy z nas ma w kuchni, pozbyć się gąsienic w ogrodzie. A także poznasz kilka jego innych przydatnych zastosowań. To skuteczny i bezpieczny dla naszego zdrowia środek, który warto stosować. Dowiedz się, jak działa soda oczyszczona na szkodniki w ogrodzie.
22.08.2022 08:47
Co pomoże na szkodniki w ogrodzie?
Wykorzystaj sodę oczyszczoną! To prosty, naturalny produkt wykonany z wodorowęglanu sodu, który jest silnie alkaliczny. Oznacza to, że kiedy połączy się ją z czymś kwaśnym, wytwarza dwutlenek węgla. Jak być może wiesz, w przypadku pieczenia chleba wspomaga to jego wzrost.
Soda jest również znana z tego, że jest dobrym środkiem czyszczącym o właściwościach lekko ściernych. Najmniej jednak osób wie, że świetnie sprawdza się także w ogrodzie w walce z różnego rodzaju szkodnikami.
Soda oczyszczona na szkodniki w ogrodzie?
Za pomocą sody można wykonać wiele prostych mieszanek, dzięki którym zabezpieczysz swoje rośliny. Zależnie jednak od szkodników z którymi się zmagasz, będziesz musiał jednak za każdym razem podejść do zagadnienia nieco inaczej. Zwłaszcza jeśli chcesz, aby Twoje działania była maksymalnie skuteczne.
Soda oczyszczona na szkodniki warzyw kapustnych
Te małe gąsienice żywią się nie tylko liśćmi kapusty, ale chętnie zjadają także inne warzywa kapustne, takie jak brokuły, brukselka i jarmuż. Aby zlikwidować te szkodniki, należy przygotować mieszankę składającą się w 50% z białej mąki i w 50% z sody oczyszczonej.
Mieszankę tę należy umieścić w pojemniku z szejkerem lub w dozowniku do proszku (soli, czy pieprzu) i posypać nią zaatakowane rośliny. Liście kapustnych są grube i mieszanka nie wyrządzi im szkód, ale gąsienice zjedzą ją i wkrótce zginą.
Soda oczyszczona jako środek odstraszający owady
Wiele szkodników ogrodowych nie lubi zapachu i smaku sody oczyszczonej i unika jej. Oznacza to, że możemy ją dobrze wykorzystać do odstraszania ich. Mrówki, srebrzyki i karaluchy to tylko kilka z największych szkodników. Aby je odstraszyć, posyp po prostu sodą oczyszczoną glebę w swoim ogrodzie. Owady, które jej nie lubią, będą trzymały się z daleka.
Jak pozbyć się szkodników w ogrodzie, gdy są nimi całe kolonie ślimaków lub pojawiające się mrówki
Szczególnie uciążliwe ślimaki bez skorupek zabijesz nakładając sodę bezpośrednio na szkodniki. Uważaj, aby nie dostała się ona na rośliny!
Jeśli na Twoim podwórku, czy przy domu, znajdują się mrówki, których nie możesz się pozbyć, zwilż miejsca ich bytowania wodą, a następnie posyp sodą oczyszczoną w ilości około 2 szklanek. Odczekaj około pół godziny i rozlej na to jeszcze filiżankę octu. Takie połączenie zlikwiduje większość mrówek.
Do zwalczania mrówek i karaluchów można także przygotować przynętę z połowy sody oczyszczonej i połowy cukru. Jeśli umieścisz tę mieszankę wokół roślin (nie za blisko nich), zabije ona ślimaki, które mogą przez nią się przeczołgać.
Soda oczyszczona jako środek grzybobójczy
Aby ochronić rośliny przed grzybami, należy zmieszać 4 łyżeczki sody oczyszczonej z 4 litrami wody. Choć w tym przypadku soda może sobie sama w całości nie poradzić ze skutkami grzybicy, jeśli będzie ona szczególnie obfita, to na pewno znacząco zmniejszy skutki tej choroby na Twoich roślinkach.
Mieszankę tę szczególnie warto stosować na różach (w przypadku czarnej plamistości), a także na winogronach i winoroślach, gdy pojawiają się pierwsze owoce.
Stosowanie sody oczyszczonej do zwalczania mączniaka rzekomego
W tym przypadku działa ona raczej jako środek zapobiegawczy niż rozwiązanie, gdy roślina została już zaatakowana. Mączniak rzekomy może powodować poważne problemy w ogrodach o wysokiej wilgotności. Poraża wiele rodzajów roślin. Często atakowane są cynie, niecierpki, kabaczki i ogórki.
Aby zastosować sodę oczyszczoną do zwalczania mączniaka rzekomego, należy zmieszać następujące składniki:
- 1 łyżka stołowa sody oczyszczonej
- 4 litry wody,
- 1 łyżkę stołową oleju roślinnego
- 1 łyżkę stołową płynu do mycia naczyń.
Należy je dobrze wymieszać i umieścić w butelce z rozpylaczem. Stosować co tydzień, najlepiej gdy pogoda nie jest zbyt słoneczna.