PoradyTylko z takiej gałązki uzyskasz młode sadzonki tui. Oderwij i posadź

Tylko z takiej gałązki uzyskasz młode sadzonki tui. Oderwij i posadź

Tuje stanowią śliczną ozdobę każdego ogrodu, a można też z nich zrobić żywopłot, który posłuży jako ogrodzenie. Nowe drzewka możesz kupić zawsze w sklepie ogrodniczym, ale możesz też je wyhodować samemu. Pokażemy ci, jak rozmnożyć tuje przez sadzonki. To prostsze niż myślisz.

jak rozmnożyć tuje przez sadzonki fot. freepik
jak rozmnożyć tuje przez sadzonki fot. freepik
Manuel

17.03.2023 08:25

Dlaczego warto postawić na własne sadzonki tui?

Przede wszystkim dlatego, że jest to dużo tańsza opcja, zwłaszcza jeśli zamierzamy z tui postawić żywopłot. Do tego nie jest to wcale tak trudny proces, jak się niektórym wydaje i nie trzeba zbyt wielu starań, by sadzonki miały szansę się przyjąć. Ostatnią, ale na pewno nie najmniej ważną sprawą jest to, że własnoręcznie wyhodowane tuje dadzą ci dużo więcej satysfakcji. Bo to jednak całkiem co innego kupić coś w sklepie, a od początku do końca wyhodować samemu. Do dzieła więc!

Jak rozmnożyć tuje przez sadzonki?

Zacznij od pobrania pędów, czyli pojedynczych gałązek z dojrzałej, zdrowej tui. (wybierz najsilniejszy i najdorodniejszy egzemplarz w swoim ogrodzie). Najlepiej, jeśli będą miały one ok. 10 - 15 cm długości. Każdą taką gałązkę musisz oderwać, tak żeby zostało zachowane przedłużenie łodygi. Dobrze by było, żeby zawierało ono przynajmniej niewielki kawałek kory na powierzchni. I pamiętaj o jednym: gałązkę należy oderwać, a nie uciąć! Ten niepozorny szczegół jest ważny, jeśli chcesz, by wszystko poszło po twojej myśli.

Jak rozmnożyć tuje przez sadzonki, fot. freepik
Jak rozmnożyć tuje przez sadzonki, fot. freepik

Ukorzenianie tui

Żeby nasz pęd (czyli de facto zwykła gałązka) zapuścił korzenie, to musisz mu w tym pomóc. Zacznij od obcięcia zielonych pędów bocznych. Następnie zamocz gałązkę w ukorzeniaczu, a dopiero potem dopełnij pojemnik glebą. Najlepiej wybrać w tym przypadku mieszankę ziemi i piasku (w proporcjach 1:1). Takie podłoże jest dobrze przepuszczalne. Tuje są roślinami, które szybko się ukorzeniają, więc już zaledwie po 2 miesiącach nasz pęd powinien wykształcić młode korzenie. Jak poznasz, czy ten proces już nastąpił? Najłatwiej jest pociągnąć za górę rośliny – jeśli stawia przy tym znaczny opór, to znaczy, że już wypuściła korzenie. W przeciwnym wypadku daj jej jeszcze trochę czasu. Zwróć też uwagę na to, czy wierzchołek rośliny jest zimny i wilgotny. To zwykle znak, że wszystko przebiega tak, jak powinno.

Gdzie przechowywać ukorzenianą tuję, a potem młode drzewko?

Sadzonka i młoda roślinka na początku wzrostu są jeszcze za słabe, aby były w stanie przetrwać chłodniejszą pogodę w ogrodzie. Na początku, zwłaszcza od późnej jesieni do wczesnego lata, trzeba je trzymać w temperaturze ok. 18-20°C, w jasnym, nasłonecznionym miejscu. Dopiero po mniej więcej roku możesz przesadzić tuję do większego pojemnika lub do gruntu. Wielu doświadczonych ogrodników uważa jednak, że i wtedy na to jest za wcześnie i lepiej roślinkę jeszcze przez rok potrzymać w bardziej komfortowych dla niej warunkach. Zwłaszcza zimą. Po 2 latach już na pewno tuję możesz wysadzić na właściwe miejsce.

Jak zrobić nawóz ze skórki banana? Jest naturalny, tani i świetnie odżywia rośliny doniczkowe!