Balkon i ogródOgródTym roślinom ogrodowym nie straszne są mroźne zimy. Przetrwają bez okrycia

Tym roślinom ogrodowym nie straszne są mroźne zimy. Przetrwają bez okrycia

Rośliny odporne na mróz, fot. Unsplash
Rośliny odporne na mróz, fot. Unsplash

17.10.2022 21:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zima jest trudnym czasem dla roślin ogrodowych. Tylko niektóre z nich są w stanie przetrwać podczas mrozów i śnieżyc. Dlatego postaw na rośliny odporne na mróz.

Przede wszystkim zimę w Polsce przetrwają sprawdzone gatunki rodzime oraz te, które rosną na obszarach syberyjskich, a także w górach Ameryki Północnej. Kupując rośliny popatrz na przypisaną im strefę mrozoodporności. W ogrodzie spokojnie przetrwają rośliny, które zostały przypisane do stref od 1-6. Musisz też wiedzieć, że na przemarznięcie najbardziej narażone są rośliny:

  • w pojemnikach,
  • młode,
  • zainfekowane przez szkodniki,
  • wystawione na działanie wiatru,
  • posadzone w gliniastych, ciężkich glebach.
Rośliny odporne na mróz, fot. Unsplash
Rośliny odporne na mróz, fot. Unsplash

Mrozoodporne krzewy

Jeżeli jesteś miłośnikiem krzewów, to wybierz te, które rosną na Syberii. W swoim ogrodzie posadź jagodę kamczacką, karaganę syberyjską czy mikrobiotę syberyjską. Natomiast mocny akcent kolorystyczny nada ogrodowi dereń biały. Jego pędy zimą przybierają czerwoną barwę.

Mrozoodporne byliny

Jak się okazuje jest dość spore grono bylin, które zniosą bez szwanku mroźną zimę. Zaliczają się do nich m.in. niektóre powojniki (mandżurski, syberyjski, pnący), a także bergenia sercowata, krwawnik pospolity,  przywrotnik alpejski, aster nowobelgijski, fiołek labradorski, jeżówka purpurowa, kosaciec syberyjski.

Mrozoodporne iglaki

Oczywiście w ogrodzie mroźne dni przetrwają krajowe iglaki (świerk pospolity, sosna pospolita, kosodrzewina, jałowiec pospolity). Możesz także postawić na iglaki przybyłe z Azji (jodła koreańska, modrzew japoński, cyprysik groszkowy) czy Ameryki Północnej (świerk kłujący, jodła jednobarwna).

Rośliny odporne na mróz, fot. Unsplash
Rośliny odporne na mróz, fot. Unsplash

Mrozoodporne drzewa

Jeżeli nie masz ochoty zabezpieczać drzew na zimę to wybierz gatunki rodzime (wiąz, grab pospolity, brzoza brodawkowata, klon zwyczajny). Tymczasem z drzew pochodzących z importu możesz spokojnie posadzić sumaka octowca. 

Mrozoodporne rośliny egzotyczne

Co ciekawe do swojego ogrodu możesz spokojnie wprowadzić kilka roślin egzotycznych. Odporne na mrozy są juki czy palmy (palma sabalowa czy szorstkowiec Fortunego).

Dodatkowo temperaturę nawet -30℃ przetrwają niektóre magnolie (magnolia purpurowa i gwiaździsta). Co więcej na mrozy odporne są także wybrane trawy (rajgras wyniosły, fargesia lśniąca, kostrzewa sina).

Już myślałam, że storczyk nie zakwitnie

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także