Do czego służą uchwyty nad drzwiami w aucie? Wielu kierowców będzie zdziwionych
Każdy kierowca używa go do czego innego, a niektórzy pasażerowie chwytają za niego podczas jazdy. Zdarza się też, że jest używany jako wieszak, ale mało osób wie, do czego tak naprawdę służy. Sprawdź jaką funkcję pełni uchwyt nad drzwiami w samochodzie.
Znajdują się w każdym aucie, a ich obecność i funkcja dla wielu pozostaje zagadką. Większość osób znalazła nie zdaje sobie sprawy z tego, czego mogą się przydać. Producenci samochodów nie instalują ich we wnętrzach aut przez przypadek.
Uchwyt nad drzwiami w samochodzie
Warto pamiętać, że projektanci aut nie kierują się chwilowymi zachciankami. We współpracy z inżynierami starają się stworzyć nie tylko piękny lub wygodny samochód, ale przede wszystkim bezpieczny. Z pewnością nie uwzględniają oni w swoich planach uchwytów, które mają służyć za wieszaki (są osobnym akcesorium samochodowym). Nie służą one też trzymaniu się podczas szalonej jazdy, ponieważ rolę tą spełniają pasy bezpieczeństwa oraz podłokietniki. Jak widać ich przeznaczenie jest zupełnie inne.
Ukryta funkcja uchwytu nad drzwiami w samochodzie
Ich obecność w samochodach ma pomóc osobom z niepełnosprawnością, starszym lub kobietom w ciąży. Uchwyty ułatwiają wsiadanie lub wysiadanie z samochodu. Dlatego powinny być stosowane, wtedy kiedy pasażer lub kierowca ma problemy z poruszaniem się. Łapiąc za uchwyt, można oprzeć na nim ciężar ciała tak, aby zająć wygodną pozycję. Dlatego, jeśli często masz za pasażera osoby, którym trudniej jest się poruszać, to zasugeruj im, aby złapały w dłoń uchwyty. Czasami zdarza się, że uchwytów nie ma nad siedzeniem kierowcy. Dzieje się tak, ponieważ muszą oni trzymać ręce tylko na kierownicy, a nie podpierać się podczas ostrej jazdy. Jeżeli prowadzący auto ma trudności z wsiadaniem, to zawsze może podeprzeć się na kierownicy. W nowych modelach aut zamontowana jest także boczna poduszka powietrzna od strony kierowcy. Jeżeli kierowca korzystałby z uchwytu, to wspomniana poduszka wyrządziłaby więcej szkody niż pożytku.