PoradyUkryta funkcja grzejnika sprawi, że zaczniesz mniej płacić za ogrzewanie

Ukryta funkcja grzejnika sprawi, że zaczniesz mniej płacić za ogrzewanie

Wraz z nadchodzącą jesienią i zimą coraz więcej myślimy o ogrzewaniu. Chyba każdy chciałby płacić za energię jak najmniej. Jak można to zrobić? Umożliwi Ci to ukryta funkcja grzejnika.

Ukryta funkcja grzejnika, fot. Freepik
Ukryta funkcja grzejnika, fot. Freepik

Tajemnice termostatu grzejnikowego

Kiedy nadchodzą chłody, to najwyższy czas, aby rozgryźć działanie termostatu grzejnikowego. To on umożliwia regulację temperatury w każdym pomieszczeniu. Na pokrętle znajdują się cyfry od 0 do 5 i czasami można też dostrzec symbol śnieżynki. Co właściwie znaczą te liczby i jak wpływają na działanie całego systemu ogrzewania?

Ukryta funkcja grzejnika, fot. Freepik
Ukryta funkcja grzejnika, fot. Freepik

Co znaczą cyfry znajdujące się na głowicy termostatycznej?

Rozgryzienie działania termostatu wcale nie jest trudne. Jeżeli poznasz wszystkie jego tajemnice, to właściwie ustawisz temperaturę w swoich pokojach i z pewnością zapłacisz mniejsze rachunki. W końcu pełna świadomość jest najważniejsza.

  • 0 lub symbol śnieżynki: oznacza, że termostat cały czas utrzymuje temperaturę w granicach 6-8°C. Wszystko dlatego, aby nie dopuścić do zamarznięcia wody w kaloryferach.
  • Liczba 1: temperatura na poziomie 12-13°C. Odpowiednia będzie w garażu, piwnicy, miejscach, gdzie przechowujemy odzież. Dobrze sprawdzi się także na klatce schodowej.
  • Liczba 2: temperatura wynosząca ok. 15-16°C. Producenci termostatów rekomendują, że jest wskazana do sypialni.
  • Liczba 3: temperatura wynosząca 18-20°C. Będzie właściwa w kuchni, salonie czy innych pokojach, w których nie śpimy.
  • Liczba 4: temperatura w granicach 22-24°C. Rekomendowana jest w łazience.
  • Liczba 5: to już wysoka temperatura, wynosząca 25-28°C. Absolutnie nie zaleca się jej stosowania w domach bez wyraźnej potrzeby.
Ukryta funkcja grzejnika, fot. Freepik
Ukryta funkcja grzejnika, fot. Freepik

Czy warto wyłączać ogrzewanie na noc?

To pytanie nurtuje wiele osób, jednak zdecydowanie nie należy tego robić. Lepiej będzie, jeżeli w wybranych pomieszczeniach po prostu obniżysz temperaturę. Najlepiej to zrobić w sypialni czy korytarzu, gdzie temperatura około 16-18 stopni wystarczy. Dodatkowo możesz przykręcić ogrzewanie, kiedy jesteś poza domem (np. w pracy czy na spotkaniu towarzyskim). Dzięki temu z pewnością niższe mniejsze rachunki za energię.

Zobacz, jak dokładnie wyczyścić kaloryfer przed zimą