PoradyUkryta funkcja w samochodzie, która przydaje się w korku. Wielu kierowców o niej nie wie

Ukryta funkcja w samochodzie, która przydaje się w korku. Wielu kierowców o niej nie wie

Ukryta funkcja w samochodzie, która przydaje się w korku. Wielu kierowców o niej nie wie
Manuel
30.06.2022 13:26

Wielu kierowców nie wie, że jest ukryta funkcja w samochodzie, która bardzo się przydaje, jeśli mamy "przyjemność" stać w korku. Nazywa się auto hold i obecnie jest już na wyposażeniu większości nowych, produkowanych aut (a także pokaźnej liczby starszych modeli z wyższych klas).

Ukryta funkcja w samochodzie

Funkcja auto hold, zwana jest także funkcją automatycznego hamowania. Staje się ona bardzo powszechna w pojazdach, ponieważ producenci coraz częściej przechodzą z ręcznego na elektryczny hamulec. Może ona ułatwić Tobie życie i zwiększyć komfort prowadzenia auta. Zwłaszcza gdy się poruszasz  w miejskim ruchu ulicznym, pozwala odpocząć Twojej nodze.

Dzięki niej nie musisz się martwić o konieczność ręcznego zaciągania hamulca postojowego. Czyli przede wszystkim o staczanie się pojazdu do tyłu przy przechodzeniu z jednego pedału na drugi.

freepik
freepik

Jak to działa?

Auto-hold jest elementem systemu ABS i ESP. Zwykle możesz aktywować ją poprzez mocniejsze wciśnięcie hamulca na postoju. W niektórych samochodach włączysz ją poprzez naciśnięcie specjalnego przycisku "auto-hold". W tym drugim przypadku zwykle znajduje się on w pobliżu przełącznika elektrycznego hamulca postojowego. Jeśli uruchomisz auto hold, system automatycznie utrzyma nacisk, jaki został zastosowany przy hamowaniu. Oznacza to, że nie będziesz musiał raz po raz wciskać pedału, by czasem się nie przesunąć do tyłu lub przodu.

Kārlis Dambrāns / Wikimedia Commons
Kārlis Dambrāns / Wikimedia Commons

Warto zapamiętać

Jest kilka rzeczy, które w przypadku używania auto hold warto mieć na uwadze.

  • Zawsze sprawdzaj, czy funkcja Auto-Hold jest aktywna. Nie zakładaj z góry, że tak na pewno jest, bo możesz bardzo dosłownie odjechać i uderzyć kogoś przed sobą lub za sobą.
  • Inną rzeczą, o której warto pamiętać jest to, że Auto-Hold może być aktywowany tylko wtedy, gdy jesteś wewnątrz pojazdu z zamkniętymi drzwiami i zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Inaczej nie będziesz w stanie uruchomić tej funkcji.
  • Pamiętaj także, że jeśli holujesz pojazd lub przyczepę, większość producentów samochodów zaleca wyłączenie auto hold.
freepik
freepik

Pamiętaj też, że ta funkcja nie zastępuje hamulca ręcznego pojazdu. Upewnij się, że go zaciągnąłeś, jeśli parkujesz w spadzistym miejscu!

A tutaj przeczytasz o ukrytej funkcji kluczyków.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także