Porady9 ukrytych funkcji androida, które bywają niezwykle przydatne

9 ukrytych funkcji androida, które bywają niezwykle przydatne

9 ukrytych funkcji androida, które bywają niezwykle przydatne
Mateusz Zelek
18.01.2021 16:13, aktualizacja: 20.01.2021 18:50

W Polsce telefony z oprogramowaniem Android są najbardziej popularne. Wiedzieliście, że nasze smartfony skrywają wiele sekretów?

#1 Tryb gościa

genialne.pl
genialne.pl

Przydatna opcja, gdy usłyszymy słynne słowa "Weź pokaż ten nowy telefon". Tryb Gościa pozwala na zablokowanie prywatnych plików, jednocześnie dając danej osobie pełen dostęp do możliwości telefonu. Wystarczy, że przejedziemy palcem od góry do dołu i obok ikony "ustawień" zobaczymy odpowiednią ikonę. Możemy także zablokować część ustawień np. aparat, aby gość nie zaczął szaleć z robieniem fotek.

#2 Skaner dokumentów

genialne
genialne

Wbrew pozorom aparat w telefonie nie tylko służy do robienia zdjęć. Warto zainstalować na telefonie aplikację, która umożliwi Wam skanowanie dokumentów. Aplikacja odpowiednio przerobi zdjęcie, aby nie pozostawiało wątpliwości, że jest to skan. Jedną z takich aplikacji jest Tiny Scanner. Inną możliwość daje skanowania daje także samo oprogramowanie od Google i dokładnie opisaliśmy tę metodę w tym artykule.

#3 Telefon przeczyta Ci wiadomości na głos

genialne.pl
genialne.pl

Telefon przeczyta Ci wiadomości na głos. Jeśli nie lubisz czytać wiadomości, albo masz problemy ze wzrokiem, to warto rozważyć przydatną opcję czytania wiadomości na Androidzie. Dzięki syntetyzatorowi mowy oprogramowanie przeczyta otrzymane wiadomości tekstowe. Wystarczy, że wejdziesz w Ustawienia > Język i wprowadzanie tekstu (ew. ułatwianie dostepu) > Zamiana tekstu na mowę.

#4 Przenośny router

genialne.pl
genialne.pl

Każdy telefon może służyć jako przenośny router i udostępniać Internet. Przejdź do Ustawienia -> Sieć i internet -> Hotspot i tethering. Profilaktycznie ustaw swoje hasło, aby przypadkowo ktoś nie podłączył się do Twojej sieci. To bardzo przydatna opcja, gdy akurat Twój dostawca ma awarię, a Ty musisz wysłać ważnego e-maila z komputera.

#5 Namierzanie skradzionego urządzenia

genialne
genialne

Google dba o to, aby Wasze telefony nie znalazły się w niepowołanych rękach. Dlatego stworzył specjalny system namierzania za pośrednictwem strony. Możecie aktywować sygnał dźwiękowy czy wyczyścić swój telefon do zera, aby Wasze dane nie trafiły w niepowołane ręce. Wystarczy, że wejdziecie tutaj i skonfigurujecie odpowiednie opcje.

#6 Ukryta gra

genialne.pl
genialne.pl

Od czasów wersji Androida 2.3 Gingerbread Google umieszcza mały sekret w postaci mini-gry. Aby ją odnaleźć przejdź do "Ustawień" i wybierz "Informacje o telefonie" lub "Informacje o tablecie". Następnie szybko kilkukrotnie naciśnij informację o danej wersji Androida. Powinna ukazać Ci się mini gra.

#7 Ciemne tło zwiększa wytrzymałość baterii

Pixabay
Pixabay

Jeśli wybierzesz czarne lub proste ciemne tło, to telefon automatycznie wyłączy podświetlanie kolorowych pikseli. Szybko zauważysz, że bateria urządzenia dłużej wytrzymuje. Warto także rezygnować z wszelkich animowanych tapet bądź motywów. Potrafią one „pożerać” naprawdę sporo energii!

#8 Powiększanie obrazu na ekranie

genialne.pl
genialne.pl

Masz problemy ze wzrokiem i nie zawsze widzisz wszystko na ekranie? Warto rozważyć opcję lupy. Wystarczy przejść do Ustawienia> Dostępność(ew. Ułatwienia dostępu)> Gesty powiększenia. Następnie możesz powiększyć dowolną część wyświetlacza, dotykając go.

#9 Tryb prosty wyświetlacza - większe ikony i litery na wyświetlaczu

genialne
genialne

W ustawieniach wyświetlacza możesz wybrać opcję "Tryb prosty". Wtedy wszystkie ikony i ich podpisy będą powiększone cały czas!

Znaliście te funkcje? Korzystaliście z nich może?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także