PoradyUkryte funkcje w końcówce zwijanej miarki są niezwykle przydatne, choć mało osób o nich wie

Ukryte funkcje w końcówce zwijanej miarki są niezwykle przydatne, choć mało osób o nich wie

miarka fot. genialne.pl
miarka fot. genialne.pl
Manuel
16.02.2023 21:34

Miarka, czyli taśma miernicza to bardzo przydatne narzędzie, który niemal każdy ma w domu. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy się przyda. Ale skoro już je masz i zamierzasz z niego korzystać, to warto byś poznał wszystkie jego funkcje. Także te, które niekoniecznie są oczywiste, ale za to są w praktycznym życiu bardzo przydatne.

Miarka i jej ukryte funkcje. Nie podejrzewasz, że można nią to zrobić

miarka, fot. genialne.pl
miarka, fot. genialne.pl

Z taśmy mierniczej warto korzystać tak, jak robi to fachowiec z wieloletnim doświadczeniem budowlanym. Ma ona masę nieoczywistych na pierwszy rzut oka drobnych, niepozornych elementów, które mogą znacznie ułatwić Ci życie i wykonanie danej pracy. Jeden z takich w praktyce bardzo przydatnych elementów znajduje się na metalowej końcówce. Chodzi o niepozorne, lekko podłużne oczko - dzięki niemu możesz miarkę spokojnie powiesić na gwoździu, czy śrubce. Dzięki temu łatwiej zmierzysz dowolny element. Albo też sprawdzisz dokładną odległość między dwoma śrubkami lub gwoździami. Niby to nic takiego, ale w praktyce bardzo się przydaje. Zwłaszcza, gdy musisz jeszcze coś trzymać w którejś z rąk.

Metalowa końcówka jak ołówek

miarka, fot. genialne.pl
miarka, fot. genialne.pl

Inną zaletą metalowej końców, z której mało osób poza fachowcami korzysta jest użycie jej jak ołówka. Nieprzypadkowo jest ona zrobiona z takiego materiału, że można nią bez większego problemu zaznaczyć linię na wielu materiałach, w tym m. in. na drewnie. Jedynie co musisz w tym celu zrobić, to przytrzymać miarkę jej górną częścią, zaopatrzoną w metalową końcówkę i przejechać kilka razy po powierzchni. Dzięki temu będziesz wiedział dokładnie, gdzie masz coś przymocować lub gdzie zrobić cięcie.

Ukryty magnes

Metalowa końcówka taśmy mierniczej często (ale nie zawsze) ma jedną właściwość, z której wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy. Choć z tego ułatwienia akurat mimo to bezwiednie korzysta. W końcówkach miarek często ukryty jest mały magnes. To właśnie dzięki temu, gdy je przystawiasz do jakiejś metalowej powierzchni, to miarki tak dobrze na niej leżą i nie spadają. Jak widzisz to na pozór bardzo proste i nieskomplikowane narzędzie jest zbudowane dużo przemyślniej niż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać.

dlaczego miarka ma ruchomą końcówkę? fot. genialne.pl
dlaczego miarka ma ruchomą końcówkę? fot. genialne.pl

Dlaczego miarka ma ruchomą, metalową końcówkę?

Pierwszy centymetr miarki jest zawsze krótszy o 0,06 cm. Nie jest to błąd! Jest to zrobione właśnie po to aby uwzględnić to metalowo-hakowe zakończenie. Czy zgadniesz, jak gruby jest ten metalowy hak? Ma on dokładnie 0,06 cm. Więc kiedy cokolwiek mierzysz, zawsze uwzględniaj ten metalowy haczyk. Zwłaszcza kiedy używasz go do złapania końca krawędzi i odmierzania od niej dalej. Umiejętne manewrowanie luźną końcówką przydaje się za każdym razem, gdy musimy wymierzyć jakiś kąt. Możesz ją bowiem poprzesuwać tak, by dobrze przylegała do powierzchni i by zrobić to rzeczywiście super dokładnie.

Zobacz tutaj sekretne zastosowania przedmiotów. Wpadłbyś na nie sam?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także